رسانه‌های تعاملیمقالات

قدم نو رسیده ای برای صنعت سرگرمی

گزارشی از تولد و جهش VOD در دنیای سرگرمی

صنعت سرگرمی VOD  و رسانه های اشتراک محور  سبب تحولی جدید در فیلم سازی شد.  دنیای جدیدی که دریچه هایش را به سوی مخاطبان جهان گشود تا مفهوم تازه ای از تماشای یک اثر سینمایی یا سریال ارائه دهد. اما پس از مدتی این تکنولوژی رو به دنیای سرگرمی کرد و با آمدنش، گوشی‌های موبایل، تبلت، تلویزیون‌های خانگی و … کاربرد تازه ای به خود گرفتند. در این گزارش که به نقل از نشریه تخصصی نمایش خانگی-شماره۱ است، برآنیم تا جهش در دنیای VOD  را بررسی و برای کارآفرینان و علاقه مندان و مخاطبان این عرصه  توضیحاتی در روند تکامل این تکنولوژی استریمینگ و آینده پژوهی VOD در ایران بیان نماییم.

VOD  صدر نشین دنیای سرگرمی

VOD چیست و چگونه و چطور وارد صنعت سرگرمی شد؟ چرا مخاطبان روزبه روز بیشتر از قبل به VOD علاقه مند می شوند، درحالیکه صاحبان شبکه های تلویزیونی با سرعت کمتری آن را می پذیرند؟

مخاطبان و علاقه مندان سینما و تلویزیون دیگر مجبور نیستند برای دنبال کردن علاقه مندی هایشان به مکان یا زمان خاصی وابسته باشند. آن ها به راحتی می توانند با هر وسیله ای، از گوشی های هوشمند گرفته تا تبلت و لپ تاپ، یا در هرجایی، از اتومبیل های شخصی گرفته تا مترو، اتوبوس، قطار و هواپیما، یا حتی هر مکان دیگری که قابلیت آنتن دهی اینترنت داشته باشد، به تماشای برنامه ها، فیلم ها و مجموعه های مورد علاقه شان بنشینند؛ این یعنی انقلاب تکنولوژی در دنیای سرگرمی و همان چیزی است که VOD پدید آورده است؛ پدید هایی که روزبه روز با گسترش اینترنت، محدوده بیشتری را به جهان سرگرمی می افزاید.

چرا مخاطبان روز به روز بیشتر به  VOD علاقه مند می شوند؟

معمولا تلویزیون های سنتی ارتباطی یک طرفه با مخاطبان برقرار می کنند. همچنین مخاطبین برای تماشای یک فیلم و یا یک برنامه مورد علاقه، باید در مکان و زمان خاصی قرار بگیرند تا در خانه یا سینما آن را ببینند. یا اینکه مجبور بودند همیشه حافظه ای از جنس دی وی دی و یا هارد اکسترنال به همراه بدارند. اما با آمدن تلفن های همراه هوشمند، مخاطبین توانستند از جایگاه مخاطب منفعل به مخاطب فعال و تاثیر گذار ، تغییر هویت دهند. با همین تغییر، ابتدا VOD   و در ادامه IPTV   بیشتر مورد توجه قرار گرفت. چرا که دیگر مخاطبین می توانستند انتخاب کنند که چه برنامه ای را در چه زمانی و چه مکانی تماشا کنند.

بیم ها و امید های تلویزیون های سنتی

هرچند VOD روز به روز در دل مخاطبان جای بیشتری پیدا می کند، اما صاحبان تلویزیون های سنتی تا مدتها در برابر این تغییر مقاومت می کردند. نه برای آن که دیگر نمی توانند نقشی در VOD  ایفا کنند، بلکه به خاطر اینکه می توانستند از طریق فروش شبکه های محبوب در کنار آن هایی که محبوبیت چندانی نداشتند، سود کلانی ببرند. اما حالا آن ها باید برای تولیداتشان فرصت دیده شدن فراهم کنند تا مخاطبان آن ها را انتخاب کنند. در واقع این جاست که روز به روز مورد توجه قرار گرفتن با حضور رقیبان بیشتر، سخت تر می شود. البته ارائه دهندگان تلویزیون های سنتی آن قدر هم متضرر نمی شوند. آنها می توانند نقش مهمی در رشد OTT ارائه کنند، چون این سیستم از طریق اینترنت به مصرف می رسد و مصرف کنندگان، معمولا اینترنت مورد نیازشان را از ارائه دهندگان تلویزیون میخرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن