رسانه‌های اجتماعی/ جامعه شبکه‌ایمقالات

راز جذب مخاطب در یوتیوب

دغدغه اصلی بسیاری از بازیگران فضای مجازی، در بخش سیاست گذاری و کاسبان تجاری آن، تولید محتوا به سبک امروزی است. با آمدن تلفن ِهمراهِ هوشمند و پیام رسان های راحت الوصول، گروه های جدیدی به کاربران اینترنت موبایل افزوده شده اند. گروه هایی که حتی ممکن است ساده ترین استفاده از کامپیوتر را هم نیاموخته باشند، اما نقش آفرینی زیادی در فضای مجازی  داشته باشند. با رشد محتواهای موبایلی، یوتیوب هم رشد کرد و به سرزمینی تبدیل شد که مخاطبین بسیاری از اقصی نقاط جهان با آن در ارتباط اند؛ اما سوال عده ای این بود که، جذب مخاطب در این سرزمین چگونه صورت می گیرد؟!

سفری طولانی برای جذب مخاطب فعال

جذب مخاطب فعال در یوتیوب به این سادگی نیست که شما تعدادی ویدئو را بارگذاری کنید و بعد از آن، شاهد افزایش فوری تعداد مخاطبانتان تا چند میلیون نفر باشید. جذب مخاطب فعال خیلی شبیه به سفری مسحورکننده به یک مقصد ارزشمند است. برخی اوقات این سفر، خسته کننده، دشوار و ناامیدکننده است و اگر صادقانه نگاه کنیم، برخی افراد از طی کردن این مسیر باز می مانند. اگرچه ممکن است سالها پافشاری کنند، اما مسیری که دنبال می کنند، نهایتاً به مقصد منتهی نمی شود. عینا این طریق برای جذب مخاطب در یوتیوب وجود دارد. شما باید برای بازدیدکنندگانی که خواهان جذبشان هستید، نحوه جذب آن ها و اینکه چرا باید به مشترکان فعال شما مبدل شوند، برنامه داشته باشید. بدون یک راهبرد مشخص، محتوای ویدئویی شما کاری از پیش نخواهد برد.

برای جذب مخاطب باید نقشه راه داشت…

جذب مخاطب با توجه به حجمه بسیار محتوا در فضای رسانه های امروزی کار آسانی نیست. احتمال اندکی وجود دارد که بازدید از یک ویدئوی شما به صورت اتفاقی زیاد شود، اما چنین ویدئویی، چندان سبب پیشرفت شما نخواهد شد. در واقع، اکثر فعالان یوتیوبی محبوب، هیچگاه یک رکورد بازدید پرشمار اتفاقی نداشته اند که آن ها را به سمت شهرت، سوپراستار شدن یا ثروتمند شدن، سوق داده باشد. این امر، با رشدی کُند در طول زمان محقق شده است. یک مسیر روشن، بدون درنظرگرفتن ویدئویی که اتفاقی به بازدید پرشمار می رسد، تنها چیزی است که می تواند جذب مخاطبین را به صورت نجومی بالا ببرد.

مسیر رسیدن به گنج

مسیر خود را روی یک نقشه گنج تصور کنید. نقطه شروع را  روی نقشه با یک علامت ضربدر بزرگ مشخص شده است. خط چینی هم تا مقصد در نظر بگیرید. در واقع، آن خط چین همان نقشی است که راهبرد ویدئویی شما ایفا می کند. علامت ضربدر بزگ هم، هرچیزی می تواند باشد. مثلا:

 • جذب مخاطب
 • سوق دادن ترافیک آنلاین به سمت وب سایت خود
 • افزایش فروش محصولات
 • مطرح کردن خود به عنوان یک رهبر فکری در صنعتی خاص
 • افزایش آگاهی پیرامون یک رویداد یا امور خیریه
 • سرگرمی
 • آموزش افراد

شش گام موفقیت ویدئویی آنلاین در یوتیوب

در این نوشته، شش گام برای ترسیم مسیر موفقیت در ویدئوهای آنلاین بیان شده است، که در زیر عناوین هریک به اختصار آمده است:

 1. شناسایی ضربدر مورد نظر( از مقصد خود، آگاه باشید. هدفتان از انتشار پیام در یوتیوب چیست؟)
 2. چرا شما به ضربدر نیاز دارید؟ ( انگیز ههای خود را بدانید. چرا می خواهید به آن ضربدر برسید؟)
 3. تمرکز روی ضربدر ( قادر باشید مقصد خود و دلیلی را که باعث می شود رسیدن به آن مقصد به شما انگیزه بدهد را به گونه ای شفاف و دقیق، مشخص کنید.)
 4. راهبرد شما چه باید باشد؟ ( استفاده ماهرانه از یوتیوب را به عنوان چارچوبی اجتماعی فرابگیرید. این در واقع همان قمرو محیطی است که شما در آن سفر می کنید.)
 5. مسیر راهبرد شما چه کاری باشد انجام دهد؟ ( همه موارد مذبور را در قالب یک مسیر راهبردی برای رسانه جدید، متمرکز کنید.)
 6. باز بینی مسیری که ترسیم نموده اید.

این مقاله بخشی از کتابچه «راز جذب مخاطب در یوتیوب» است که قبلا توسط پژوها ترجمه و منتشر شده. برای دریافت فایل اصلی آن به صفحه گزارش مراجعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن