رسانه‌های تعاملیمقالات

نقش نوآوری در کسب وکارهای ویدئومحور چیست؟

پیشتر و در مقاله ای تحت عنوان«تقابل میان کسب و کارهای سنتی و جدیدِ ویدئو محور» به نقش و اهمیت «نوآوری» برای حضور در بازار پرتلاطمِ پلتفرمهای ارائه دهنده ی ویدئو اشاره کردیم. در این مجال بنا داریم تا به ابعاد این موضوع بپردازیم.

اهمیت نوآوری در کسب وکارهای ویدئویی

نظرات و دیدگاه‌های متناقضی در بازار محتوای ویدئویی مطرح می‌شوند. بحث و جدل‌ها پیرامون محتوای ویدئویی دیجیتال و مزایا و معایب آنها موجب شده‌اند تا بازیگران بزرگ به دنبال آن باشند تا از بقیه متمایز شوند.اما سئوال اینست که چگونه می‌توان همچنان از کسب‌وکار کانونی خود دفاع کرد و درآمدزائی داشت؟

چنین چیزی تنها از طریق شکوفاسازی نوآوری و بهره‌برداری از ارزش‌های نهفته در سازمان کنونی و فاصله گرفتن از مدل‌ها و سیستم‌های عملیاتی قدیمی امکان‌پذیر است.بازیگران صنعت برای آنکه پایان خوشی داشته باشند باید با شتاب نوآوری همگام شوند.این شرکت‌ها در راستای شکوفاسازی و بهره‌گیری از نوآوری مورد نیاز برای رقابت، باید هوش محتوایی خود را از طریق یک مدل پلتفرم‌محور تنوع و بهبود بخشند. طبیعی است؛ شرکت‌هایی که به طور مستمر بر روی نوآوری و برند سرمایه‌گذاری می‌کنند از بیشترین بازده در قالب ارزش سهام برخوردار می‌شوند.

گام به گام به سوی نوآوری؛ ترکیبِ فناوری، بینش، و فرصت 

علیرغم اینکه تلویزیون‌ها و پلتفرم‌ها در بسیاری از کشورها یک مسیر ثابت را پیموده‌اند و از مؤسسات ملی واحد در بدو پیدایش این صنعت به رقبای مدرن امروزی تبدیل شده‌اند؛ اما شاهد آن هستیم که ارائه‌دهندگان خدمات تلویزیونی همواره فناوری، بینش، و فرصت را با هم ترکیب کرده‌اند تا پیشگامی خود را حفظ کنند. این گرایش به سمت تغییرات خلاقانه از ماهیت مداوم برخوردار بوده است.رشد سریع اخیر پلتفرم‌های ارائه‌دهنده محتوای ویدئویی مبتنی بر آی‌پی موجب شده تا ضرورت نوآوری احساس شود. برداشت‌های سرمایه‌گذاران ــ و واقعیات میدانی ــ نیز به این ضرورت دامن زده‌اند.

راهکارهایی برای ایجاد نوآوری

 ACCENTURE در گزارش خود تحت عنوانِ «زندگی بخشیدن به تلویزیون و اینک نوآوریِ کاربردی» راهکارهایی را برای                      کسب وکارهای  ویدئومحور به منظور بهره گیری از نوآوری بیان کرده است:

  • کسب‌وکار کانونی خود از جمله الف) تعریف محصول، ب) راهبرد درآمدزائی، ج) تولید محتوا و زنجیره ارزش، و د) پلتفرم فناوری را دگرگون سازند.
  • مدل‌های عملیاتی ورای پلتفرم‌ها و نرم‌افزارها را متحول سازند.
  • رشد و کارایی مورد نیاز را در حوزه‌هایی نظیر فروش آگهی، کسب حق پخش، و توزیع محتوای ویدئویی از طریق کانال‌های چندگانه به وجود بیاورند.
  • کسب‌وکارهای جدید (از جمله تبلیغات دیجیتال) را محوریت بخشند و بدین طریق به بازارهای بین‌المللی پای بگذارند و مدل‌های تجاری جدیدی اتخاذ کنند.
  • شور و شوق جهت جذب مشتری در درون سازمان به وجود بیاورند.

یوتیوب؛ مدلی مطلوب از نوآوری

یوتیوب یک پلتفرم است که از شبکه‌ای از تولیدکنندگان محتوا و آگهی‌دهندگان پشتیبانی می‌کند. یوتیوب از طریق ارائه ابزارهایی جهت تولید، بارگذاری، اجرا، و پولی‌سازی کسب درآمد می‌کند و هیچگونه محتوایی خلق نمی‌کند. این همان مدلی است که بسیاری در تلاش جهت ایجاد پلتفرم، خواهانش هستند.

با اینکه بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه درآمدزائیِ محتوای ویدئویی حجم خوبی از نوآوری را به اجرا گذاشته‌اند، اما واقعیت آنست که در قالب همسوسازی سرمایه‌گذاری با تکامل تجاری، قابلیت‌های عملیاتی، و فناوری -آن‌ هم به گونه‌ای که موجب شکل‌گیری شتاب و مقیاس‌پذیری می‌شود- می‌توان ارزش بیشتری استخراج نمود.

برای ایجاد نوآوری در کدام حوزه ها تغییر ایجاد کنیم؟

ارائه‌دهندگان خدمات باید هویت خود را در پنج حوزه تغییر دهند:

 ۱. مشتریان: تمرکز بر سیستم تعامل به جای سیستم ثبت. همواره در قالب یک رویکرد چندمتغیری که توأم با گزارش فوری معایب و کاستی‌هاست به تعامل دامن بزنید و بدین طریق تجربه ویدئویی کاربر را، در کل فرآیند ارتقا بخشید.

۲. مدل تجاری: سنّتِ تهیه یک محتوای واحد برای همگان را کنار گذاشته و به سمت سفارشی‌سازی محتوا بروید. از سازوکار مبتنی بر میانگین درآمد در ازای هر کاربر فاصله بگیرید و بر مجموع تعداد افرادی که در معرض محتوا قرار می‌گیرند متمرکز شوید.

 ۳. مدل عملیاتی: یک فرهنگ جدید به وجود بیاورید که نگاهش به سمت شتاب ارزش است (نه اینکه شتاب صرفاً بعنوان یک مفهوم واحد مدنظر قرار گیرد). یک محقق علم داده را در تیم توسعه نرم‌افزار و فناوری اطلاعات بگنجانید. یک رویکرد چندسرعته ایجاد کنید که در آن داده‌ها بر فناوری ارجحیت دارند. این رویکرد را جایگزین رویکردهای سنتی کنید که در آنها فناوری در درجه اول قرار می‌گیرد.

۴.بسته فناوری: یک رویکرد پلتفرم‌محور و شبکه‌ای چندسرعته به اجرا بگذارید و در قالب آن پلتفرم ویدئویی را از پلتفرم شبکه‌ای مجزا سازید. از تبدیل خدمات به کالا اجتناب ورزید و بر هماهنگ‌سازی کسب‌وکار به جای انسجام عمودی متمرکز شوید.

۵.شبکه: مجموعه‌های شبکه‌ای مبتنی بر نرم‌افزار را بکار گیرید. از یک راهبرد درونی‌سازی در برابر بیرونی‌سازی برخوردار باشید.

تداوم سطوح نوآوری برای  پلتفرم‌های ویدئومحورمحور

شرکت‌های پلتفرم‌محور جهت حفظ سطوح نوآوری که در وهله اول آنها را قادر خواهد ساخت تا بازار را دگرگون سازند؛ باید:

  1. تجربه مصرفی را همواره ارتقا بخشند و راه‌های کمک به کاربران جهت یافتن سریع‌تر آنچه که می‌خواهند را امتحان کنند (بهبود فرآیند جستجو، کشف، و ارائه توصیه و قالب‌های تبلیغاتی کوتاه شده).

۲. در رقابت بر سر محتوا پیروز میدان باشند؛ چنین چیزی مبنای تجربه مصرفی و مدل خلق درآمد است (فرقی نمی‌کند                      در قالب پخش آگهی باشد یا دریافت حق اشتراک)

۳.  پلتفرم منتخب جهتِ هزینه‌کرد تبلیغات دیجیتال باشند.

خلاصه:
نوآوری نقش اساسی در زمینه کسب موفقیت ایفا می‌کند و می‌توان با بهره‌گیری از جدیدترین ایده‌ها، نوآوری را در محصولات، مهندسی، مدل‌های عملیاتی، نیروی کار، مدل‌های تجاری، و اکوسیستم‌ها زنده و پویا نگاه داشت. ایجاد نوآوری در هریک از ابعاد یادشده، چارچوبی جدید برای نوآوری است که به عنوان یک مزیت رقابتی در حوزه تصاویر ویدئویی، تبلیغات، و محتوا قابل استفاده است.

 ACCENTURE در تازه ترین گزارش پژوهشی خود به تبیین این چارچوب و ابعاد آن پرداخته است.به منظور دریافت متن کامل و ترجمه شده از این گزارش می توانید به صفحه محصولات ما مراجعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن