رسانه‌های اجتماعی/ جامعه شبکه‌ایرسانه‌های تعاملیمقالات

گروه‌های کاربری جدید در روند‌های صنعت رسانه و محتوا

این مقاله، بخشی از گزارش «تلویزیون و رسانه ۲۰۱۶» آزمایشگاه مخاطبِ اریکسون است؛ این گزارش ها به تشریح روند تغییرات در حوزه های نوین عرصه ویدئو می پردازد.

جوانی ۲۶ساله از آمریکا، در یکی از پیام های خود نوشته بود که: دوستان من در همین لحظه ویدئوهایی در فیسبوک و یوتیوب قرار دادند. فکر کنم ۵۰۰۰۰ بار این ویدئوها در فیسبوک دیده شد، اما در یوتیوب حدود۶۰۰۰ بازدید کننده داشت. علت این تفاوت در چه بود!؟ روند‌های جدید صنعت رسانه و محتوا چیست؟

ویدئوهای اینترنتی جدید و تلویزیون های سنتی

از سال ۲۰۱۰ محتوای ویدئویی اینترنتی و رسانه های اجتماعی گسترش زیادی پیدا کرده است و امروز برای جلب توجه مخاطبان، با سرویس های تلویزیون سنتی وارد رقابت شده اند. اما تحقیق آزمایشگاه مصرف کننده نشان می دهد که سرویس تلویزیونی سنتی نیز نقش مهمی در فضای پیچیده رسانه ای آینده دارد.

ماهیت چندوجهی تلویزیون امروزه تا حد زیادی، نتیجه تحول پرشتاب فناوری است. این امر، عادت های رسانه ای مخاطبان را توانمند می کند تا پرورش یابد و در پس آن بر مدل های کسب و کار تاثیر بگذارد. سرویس های تلویزیون سنتی همچنان به دنبال جذب مخاطب با شریک کردن آن ها در یک تجربه اجتماعی هستند. تغییر در انتظارات و عادت های مخاطبان به روشنی در نمودار زیر قابل مشاهده است.

سهم تماشای پلت فرم‌ها

تحول گروه های صنعت رسانه ها

تحول گروه های کاربری تلویزیونی امری مهم است، به ویژه وقتی در پیوند با این باشد که چگونه مدت زمان تماشا برای انواع محتوای تلویزیونی از سال ۲۰۱۰ تاکنون تغییر کرده است. بینندگان سنتی تلویزیون ۳۵ ساعت در هفته وقت صرف تماشای محتوای تلویزیونی یا ویدئویی می کنند، اما بینندگان چندین صفحه نمایشی بسیار بیشتر وقت صرف می کند.

سنت های تماشای تلویزیونی و رسانه ای مصرف کنندگان به وضوح در حال تغییر است، به گونه ای که صنعت رسانه در حال معرفی نوع جدیدی محتوا و فرمت است. همانگونه که اولویت ها در نحوه ی تماشای برنامه های تلویزیونی و ویدئویی د رحال تغییر است، همچنین زمان تماشا و نوع صفحه ی نمایش محتوا نیز د رحال تغییر است.

میانگین ساعت تماشا

ویدئو استریمینگ[۱] گوشی همراه

در سال ۲۰۱۰ برای بینندگان سنتی تلویزیون، صفحه تلویزیون تقریبا ۹۰ درصد از کل زمان تماشای تلویزیونی  و ویدئویی را تشکیل می دهد، در حالی که استفاده از گوشی هوشمند، تبلت و لپ تاپ کمتر از ۱۰ درصد است. اما امروزه، تماشا از طریق گوشی هوشمند تقریبا یک سوم کل تماشای این گروه را تشکیل می دهد. با داشتن یک گوشی همراه امروزی وقتی محتوای ویدئویی در صفحه تلویزیون پخش می شود، به آسانی این امکان برای مخاطب فراهم است تا به طور همزمان به فعالیت دیگری بپردازد.

نقش رو به رشد تلویزیون و رسانه در زندگی روزمره ی مصرف کنندگان، در سطوح مختلف قابل بحث و بررسی است. در این مقاله به اختصار به ابعاد آن پرداختیم. این مقاله بخشی از گزارش صنعت رسانه و محتوای ۲۰۱۶ موسسه اریکسون است که برای مشاهده نمودار ها و گزارش های آزمایشگاه مصرف کننده اریکسون و همچنین تحلیل های هریک، می توان متن اصلی گزارش را دریافت نمود.

[۱] استریمینگ، تکنولوژی مورد استفاده برای ارائه محتوا (معمولاً صوتی و ویدئویی) به کامپیوترها و موبایل‌ها از طریق اینترنت است. استریمینگ دیتا را به عنوان جریانی مداوم انتقال می‌دهد، که دریافت کننده را قادر می‌سازد بلافاصله شروع به تماشا یا گوش کردن کند. استریمینگ سریع‌ترین روش برای دسترسی به محتوای بر پایه اینترنت است، ولی تنها راه نیست. دانلود تصاعدی گزینه دیگری است که سال‌ها قبل از اینکه استریمینگ امکان‌پذیر شود، استفاده می‌شد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن