رسانه‌های خبریمقالات

ویژگی ویدئوهای خبریِ فراگیر در رسانه های اجتماعی

ویدئوهای خبریِ فراگیر در رسانه های اجتماعی

ویدئوهای خبری به یکی از مهمترین علائق کاربران در شبکه های  اجتماعی تبدیل شده است. آمارها حکایت از رشد مصرف این ویدئوها دارد.از میان هزاران ویدئوی خبری که روزانه در شبکه های اجتماعی انتشار می یابند ؛تنها بخش کمی از آنها فراگیر شده و به سرعت موج موفقی را ایجاد می کند.حال سئوال اساسی این است که این ویدئوها واجد چه ویژگی هایی هستند؟ چه عواملی سبب می شود که این ویدئوها در مدت زمان کوتاهی، میان حجم بالائی از کاربران دست به دست شوند؟ دراین مقاله بخشهایی از گزارشِ «چگونه ویدئوی خبری ­ای بسازیم که در رسانه­های اجتماعی موج موفقی ایجاد کند» که توسط مؤسسه رویترز انتشار یافته است را با هم مرور می کنیم.

عوامل موفیقت ویدئوها

شناساییِ «ویژگیهای ویدئوهای خبری موفق» برای هر یک از پلتفرم های رسانه های اجتماعی  می تواند برای شرکت های رسانه­ ای -در موقعیت چالشی فعلی آنها- سودمند باشد، به آنها کمک کند که تولیدات نامربوط و غیر ضروری را کاهش دهند، بر تلاششان تمرکز کنند، و بدین گونه به مخاطبینی با تجربه کاربری طبیعی و مرتبط دست یابند.بحث در مورد معنای موفقیت، در واقع، ناتمام و همیشگی، غیرقابل اطمینان، حیله­ آمیز و شورانگیز است، و  می تواند به خودیِ خود، موضوعی برای تحقیق باشد. در ادامه چند مورد از مهمترین شاخص های موفقیت ویدئوها را بررسی می کنیم.

نسبت ابعادی:

آیا ویدئوها باید عمودی، افقی، مربع یا شات هایی ۳۶۰ درجه باشند؟ برخی از ناشران ویدئو مثل اسکای نیوز در تلاشند که بیشتر ویدئوهای با ابعاد  مربع- بویژه برای فیسبوک و اینستاگرام- تولید کنند، بدان سبب که  این نکته را در نظر می گیرند که این قالب برای افرادی که از طریق صفحه نمایش موبایل، ویدئو را تماشا می کنند، تجربه بهتری را فراهم می­ کند. دیگر رسانه ها مثل هاف پست،از فرمت ۱۶:۹ استفاده می­کنند، زیرا آنچه که بیش از این عامل(عامل مورد توجه اسکای نیوز در انتخاب نمای مربع، که در بالا ذکر آن رفت) با کار آنها مرتبط است، استفاده از متن به همراه ویدئو است، البته متنی که با سبک زندگی مخاطبین متناسب باشد. داده ها نشان می دهند  که نسبت ابعاد ویدئو اهمیت چندانی ندارد؛ ۶۰% از موفق ترین ویدئوها افقی هستند، ۳۸% مربع، ۱% عمودی و ۱% غرقه ای. شاید با نسبت ابعادی سنتی، راحت ترین یا آسانترین ویدئو را به مخاطبین عرضه نکنیم، اما در عین حال راحت نبودن یا آسان نبودن یک ویدئو برای مخاطب، عاملی نیست که بتواند مانع از فراگیر شدن ویدئوی خبری شود.

هشتگ و منشن:

استفاده از هشتگ و منشن در پست، تاکتیکی است که در جهت افزایش دسترسی به محتوا در رسانه های اجتماعی استفاده می شود؛ اگر چه در بین ۱۳۴ ویدئوی خبری موفق در این گزارش، ۷۵% ابداً از هشتگ، و ۸۷% هم از منشن، استفاده نکرده بودند. بنابراین، حداقل می­توان گفت که بنظر می رسد که این موضوع در گسترش سریع و وسیع محتوا در میان کاربران(فراگیری) عامل حیاتی ای نباشد.

موسیقی:

داده ها نشان می دهد که ۵۰% از ویدئوهای خبری موفق از موزیک استفاده کرده اند، باز هم باید گفت که این، عاملِ حیاتی­ ای بنظر نمی رسد.  اما هنگام بررسی عامل نوع ویدئو و طول مدت زمان، الگوهای واضح ویدئوی خبری موفق را مشاهده می­ کنیم.

انواع ویدئو 

مرسوم ترین نوع ویدئو، که تحت عنوان «ویدئوی دارای متن کوتاه» شناخته می شود، در بیش از ۴۰% از موارد موفق گزارش شده است؛ ویدئویی فاقد صدای راوی، وکمتر از ۴ دقیقه که در آن گرافیک  و/یا  متنی به عنوان روایتگر(راوی) ماجرا، همراه با مجموعه ای از تصاویر استفاده شده است. در تمام سازمانهای خبری ای مورد مطالعه این قالب، با تفاوتهای ظریفی به اشتراک گذاشته می شود و تقریبا در حال تبدیل شدن به یک استاندارد است.

انواع دیگر ویدئو، شامل«ویدئو با محتویات پرداخت نشده(خام)» به میزان(۱۶%) موفق بوده است، که در کنار متن کوتاه یا بدون متن، ارسال می شود، کلیپ هایی که منحصرا «شواهد اول شخص» را نشان می دهند(۱۳%) و در نهایت، «مستندها»(۱۳%)، که علیرغم اینکه گاهی از هم‌طراز های خود در تلویزیون کوتاهتر هستند، اما به عنوان اولین نوع ویدئوی”کلاسیک” -که در تعاملِ میان اخبار تلویزیونی و ویدئوهای خبری دیجیتال به اشتراک گذاشته می­ شوند- شناخته می شوند. استفاده از کلیپ های پخش تلویزیونی خبر، که احتمالا در گذشته مرسوم ترین و متداولترین بوده اند، در حال حاضر در گسترش سریع و وسیع بین کاربران(فراگیر شدن) موفقیت چندانی ندارند، و تنها دو درصد از ویدئوهای موفق را تشکیل می دهند.

 مدت  زمان ویدئوها

در مورد مدت زمان ویدئو، اگرچه بنظر می رسد که محدودیتی در تعیین زمان ویدئو از بابت موفقیت در رسانه های اجتماعی وجود نداشته باشد، اما تحلیل داده ­ها آشکار می کند که حقیقتا بین موفقیت ویدئوها در هر پلتفرم و طول مدت آنها ارتباطی مشخص وجود دارد. بطور کلی،  عمده ویدئوها(۸۷%) کمتر از ۴ دقیقه طول می کشند. هم نوع ویدئو و هم مدت آن نشان دهنده تفاوتهای معنادار و جالب بین پلتفرم ها است.به این معنا که در هر پلتفرم ،مدت زمانِ یک ویدئوی موفق با دیگر پلتفرم ها متفاوت است.

فرمول ویدئوی موفق در رسانه های اجتماعی

فرمول جادویی که موفقیت ویدئو را تضمین کند وجود ندارد.داده ها و شواهد آشکار می کنند که فرمول ویدئوی موفق در رسانه های اجتماعی شامل حیوان خانگی و این دست موضوعات نیست؛ حداقل، ضرورت نیست.در زمینه اخبار، رسانه های خبری با قرار دادن موضوعات بسیار سخت در ویدئوهای خود، در حال کسب موفقیت برای تولیداتشان- هستند. تحلیل محتوای ۱۳۴ ویدئوی موفق-موارد مورد مطالعه – در فوریه ۲۰۱۷ همخوانی شگفت آوری بین موضوعات اصلی و فرعی گزارش شده در ویدئوها با دوبحث اصلی؛ “سیاست(۲۴%)” و “سبک زندگی و مشاهیر(۲۲%)” را نشان می دهد. که برای بار دیگر اثبات می کند که درست است که موضوعات مرسوم در ویدئوهای فراگیر- موضوعات ساده و دلفریب-خیلی تاثیر گذار هستند اما می بینیم که تاثیر گذاری انها بر مخاطب، بیش از موضوعات سیاسی سخت نیست. این مسئله که “سیاست” و “نمایش تبلیغاتی” هردو بطور مساوی مخاطب را به خوبی تحت تاثیر قرار می دهند، قطعا مسیر جالبی برای تحقیق برای آنهایی است که “پوپولیسم” و رشد “شخصی گرایی” در سیاست را مورد مطالعه قرار می دهند.

سیاست سبک زندگی و مشاهیر سلامت و اموزش کسب و کار هنر و فرهنگ محیط زیست جنایت و امنیت علم و تکنولوژی ورزش
۲۴%

 

۲۲% ۱۷%

 

۱۱%

 

۷%

 

۶%

 

 

۶%

 

۵%

 

۲%

 

ویژگی های مهمِ انواع ویدئوهای خبری موفق

  • ویدئوهای دارای متن کوتاه:  کمتر از ۴ دقیقه که روایت متنی بر مجموعه ای از تصاویر، بدون صدای روایتگر، استفاده می شود و در فیسبوک، توئیتر و اینستاگرام موفق ترین نوع ویدئو است.
  • شاهد(گواه): گزارشهای شخصی که جریانی اجتماعی را بازتاب می دهد؛ مخصوصا در اینستاگرام کارایی دارد، در حالیکه ویدئوی خام (پرداخت نشده) با اخبار فوق العاده/فوری در توئیتر محبوب تر است.
  • یوتیوب مکان تجربه هایی بیشتر به سبک تلویزیونی است، که با قطعات به فرم بلند موفقیت آمیزند، از قبیل مستندها و مجموعه ها. اخبار ویدئویی ۱۶:۹ است، همراه با صدا پخش می شوند، و عناصر گرافیکی ویژه نیاز ندارند.

چند نکته کوتاه

  • بسته بندی همه ی دلیل موفقیت نیست. اگرچه می تواند به ایجاد تجربه بهتر کمک کند، اما عناصر قالب بندی مثل نسبت ابعادی، دربرداشتن منشن یا هشتگ، یا استفاده از متن یا موزیک برای گسترش سریع و وسیع ویدئو-فراگیر شدن- عناصر حیاتی نیستند.
  • خبری که ماهیتا گسترش سریع دارد؛ ویدئوی فراگیر هم طلب می کند، اخبار فوق العاده/فوری می تواند اثر عظیمی داشته باشد بر این که؛ چه ویدئوهایی موفق می شوند. استقبال از ویدئو بویژه در اولین ساعات یک گزارش، اتفاق می افتد.
  • اقلیت ها و لذتهایی که در اجتماع رخ می دهد. موفق ترین ویدئوها گزارشهایی هستند که اخباری در مورد گروههای اجتماعی تحت فشارِ خاص(کودکان، زنان، افراد بیمار، اقلیت های نژادی، جنسیتهای میانه و گرایشهای جنسی دگرجنس خواهانه و سبک زندگی(موزیک، غذا، سلبریتی ها، مد) را پوشش می دهند.
  • پخش زنده در زمان واقعی و در مکان وقوع رویداد. پخش زنده بخصوص برای پوشش دادن گزارشهایی از مکان رویداد فوق العاده/فوری کارایی خوبی دارد. قالب های دیگر مثل مناظرات، مجلات یا پرسش/پاسخ ، تنها در زمانی که درگیری در مخاطب ایجاد کنند خوب کار می کنند.
  • پلتفرم ها قلمروهای موضوعی دارند. موضوعات مشخصی در بعضی از پلتفرم ها بهتر از بعضی دیگر کارایی دارند: سلامت و اموزش در فیسبوک، هنر و فرهنگ در اینستاگرام، سیاست در توئیتر، تجارت در یوتیوب.
  • عواطف منجر به فراگیرشدنِ ویدئو می شوند. رسانه ها این را مد نظر دارند که آیتم های اخبار ویدئویی که الهام، خشم و شوخ طبعی ایجاد می کنند؛ کلید انگیزش افراد برای به اشتراک گذاشتن ویدئو هستند.
  • استفاده از ساعات اوج مصرف و رد شدن از آخر هفته. زمان رفتن به محل کار، ناهار و ساعات اوج مصرف در شب بهترین ساعات و دوشنبه و پنج شنبه، بهترین روزها هستند که اخبار ویدئویی بیشترین استقبال اجتماعی را خواهند داشت.

در این مقاله بخش هایی از گزارش  «چگونه ویدئوی خبری ­ای بسازیم که در رسانه­های اجتماعی موج موفقی ایجاد کند» را باهم مرور کردیم .علاقه مندان و فعالان این حوزه می توانند ترجمه این گزارش را از طریق صفحه محصولات دفتر پژوهش‌های صنعت رسانه و محتوا دریافت نمایند.

 

 

 

 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن