رسانه‌های خبری

ویدئوهای خبری آنلاین و اقبال مخاطبان

ویدئوهای خبری آنلاین بخش مهمی از سبد مصرف رسانه ای کاربران را شکل داده است.این مقاله برگرفته از  گزارش موسسه مطالعات ژورنالیسم رویترز تحت عنوان « چگونه ویدئوی خبری ای بسازیم که در رسانه اجتماعی موج موفقی ایجاد کند؟». این مطالعه در مورد چگونگی  تولید ویدئو برای فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام و یوتیوب توسط هشت خبرگزاری اسپانیایی و بریتانیایی صورت گرفته است.همچنین ویژگی های تولیدات موفق توسط رسانه های مذکور نیز بررسی شده است.

نبرد پلتفرم ها علیه ناشران

طی دو دهه ی قبل، چیزی را تجربه کرده ایم که  تحت عنوان “دگرگونی رسانه به سوی پلتفرم ها” یا “نبرد پلتفرم ها بر علیه ناشران” از آن یاد می شود. این پدیده رشد، حضور و تاثیر پلتفرم هایی مثل فیسبوک، یوتیوب یا اینستاگرام را در زنجیره مصرف اخبار منعکس می کند. موفقیت آنها در جذب مخاطب، بواسطه ی رسانه های راهبر است که از آن پلتفرم ها برای توزیع اخبار، با رویکرد “محتوای همه جایی”استفاده می کنند.

رویکردی که تولید رسانه ای آن­ها را فراتر از  اَپ ها و وب سایتهای خودشان(و البته فراتر از کانالهای تلویزیونی، ایستگاههای رادیویی یا رسانه های کاغذی) توزیع می کند. شرمسار باشیم یا هیجان زده؛ تفاوتی نمی کند،  رسانه ها منطقه آسایشی را که در قلمروهای شخصی خود داشتند از دست داده اند تا بخش توزیع خود را به دستهای طرف سوم واگذارند. دلایل این تغییر استراتژی کسب ­وکار، شامل ترکیبی از تغییرات در عادتهای مصرف اخبار توسط مخاطبین، نواوریهای تکنولوژیک، و یک عزم توام با سرمایه گذاری قوی به سوی آن پلتفرم های جدید است.

پلتفرم های رسانه های اجتماعی، تلویزیون آینده ی کاربران

 بنابر گزارش اخیر مؤسسه رویترز تحت عنوان« آینده اخبار تلویزیونی »، اخیراً مصرفِ مخاطبین از شیوه پخش مرسوم و سنتیِ تلویزیونی در کشورهایی نظیر انگلستان و ایالات متحده، به طور متوسط، ، بین ۳ الی ۴ درصد در سال کاهش داشته است. این نرخ کاهش، قابل مقایسه با کاهشِ تیراژ روزنامه های خبری در دهه ۲۰۰۰ است و اگر همه این آمارها را در طول ده سال گذشته با هم تلفیق کنیم، نتیجه این خواهد شد که روی­ هم ­رفته استقبال از انتشار خبر به شیوه سنتی در طول ده سال گذشته، ۲۵ الی ۵۰ درصد کاهش داشته است.

رشد ویدئوهای خبری آنلاین  و اقبال مخاطبان به آن

همزمان با این کاهش، رشد متعادل و نسبتاً آرامی را در بازدید از ویدئوهای آنلاین می بینیم که به وسیله بهبود پهنای باند، صفحات نمایش بزرگ­تر، کمتر شدن هزینه های دیتا، افزودن گزینه های انتخاب در سایتهای اشتراک ویدئو، ایجاد خدمات ویدئو مبتنی بر درخواست(VOD)، و الحاق ویدئو به پلتفرم های رسانه ­های  اجتماعی، تقویت شده است. داده ها نشان می دهند که استفاده از ویدئوهای خبری آنلاین مشخصا از سال ۲۰۱۴ در انگلستان (از ۱۶% به ۲۲%) و در اسپانیا (از ۱۷% به ۲۷%) افزایش یافته است. بعلاوه در اسپانیا، استفاده از ویدئوهای خبری آنلاین، در «پلتفرم های رسانه های اجتماعی» از استفاده از این ویدئوها در « وبسایت های رسانه ­ها» پیشی گرفته است.

دلایل رشد تماشای ویدئو در پلتفرم ها چیست؟

تمام پلتفرم های اصلی، توجهشان را به سمت ویدئو معطوف کرده اند و از طریقِ اقداماتی همچون، اصلاح الگوریتم هایشان،سرمایه گذاری کلان در این حوزه و… به قصد شناور ساختن این سونامیِ محتوای ویدئویی به درون خبرخوانِ(فید) تمام کاربران؛  درصددِ  ارائه تجربه هرچه غنی تر، وسیع تر، جالب تر و به یاد ماندنی تر در استفاده از ویدئو هستند.

رشد استفاده از ویدئو در پلتفرم های رسانه های اجتماعی، قویاً مرهون امکانات ایجاد شده توسط این پلتفرم ها است. در سه سال گذشته توئیتر پخش مستقیم پریسکوپ را در توئیت ها الحاق کرده است، لایو استوریهای ۲۴ ساعته در اسنپ چت، ویدئو و امکان پخش مستقیم ویدئویی در اینستاگرام، خدمات جدید یوتیوب از قبیل یوتیوب رد  و یوتیوب تی وی، پخش مستقیم زنده در فیسبوک به همراه ایجاد لیست پخش ویدئو، و ویژگی پست متقابل و اپ تی وی عرضه شده در فیسبوک برای استفاده از ویدئو، از جمله این امکانات بوده است.

تمرکز مصّرانه فیسبوک بر ویدئو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ارائه ­ی قابلیت نمایشِ خودکار ویدئوی فیسبوک در سال ۲۰۱۴، حاکی از تغییری عظیم در استفاده از ویدئو بود؛ در دسامبر همان سال، فیسبوک برای اولین بار، در آپلود ویدئو از یوتیوب پیشی گرفت. بعلاوه این واقعیت که ویدئوها، بطور پیش فرض، بی صدا پخش می شدند، سبب شد که تولید کنندگان، انتشار به سبک تلویزیونی را متوقف کرده و به دنبال قالبی ویژه و بومی، متناسب با این تجربه جدیدِ کاربران، باشند. زمانی که امکان پخش زنده توسط فیسبوک در آوریل سال ۲۰۱۶ عرضه شد، این کمپانی برای تولید محتوا، نزدیک به ۱۴۰ قرارداد با سازندگان و پخش کننده های ویدئو امضاء کرد که در بین آنها اسامی سی ان ان، گاردین، اسکای نیوز و نیویورک تایمز به چشم می خورد.

ویژگی های ویدئوهای خبری موفق

برای بررسی ویژگی های ویدئوهای خبری موفق لازم است تا به چند سئوال پاسخ دهیم :

  1. چگونه رسانه های خبری به تولید قالبهای اختصاصی ویدئو برای پلتفرم های برون- سایتی متفاوت اقدام می کنند؟

 –  استراتژی این سازمانها، در  پلتفرم های مختلف رسانه های اجتماعی،  برای پخش و انتشار چیست؟

 – هدف اصلی از ساخت ویدئوهای برون سایتی چیست؟

– شرکت های رسانه ای، چگونه میزان موفقیت ویدئویی که ساخته اند را ارزیابی می کنند؟

– سازماندهی داخلیِ آنها ،در جهت تولید ویدئو، به چه صورت است؟

  1. از نظر کمّیت مخاطبان ، کدام یک از انواع ویدئوهای خبری در پلتفرم های برون-سایتی، بهتر کار می کند؟

–   کمپانیهای تحلیلگر، برای سنجش میزان موفقیت به لحاظ مصرف ویدئوهای برون-سایتی، از چه ابزار و شاخص                                اندازه گیری­ ای استفاده می کنند؟

– پنج ویدئوی برترِ هر رسانه خبری، در هر پلتفرم، در فوریه ۲۰۱۷، کدام ها بودند؟

– آیا می توان مولفه های مشترک در بین این ویدئوهای موفق -در هر پلتفرم،هر رسانه- را شناسایی کرد؟

این گزارش به طور مفصل به بررسی و پاسخ سئوالات ذکر شده پرداخته است. دفتر پژوهش های صنعت رسانه و محتوا اقدام به ترجمه و ویرایش این گزارش نموده است که بزودی از طریق صفحه محصولات در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن