رسانه‌های خبریمقالات

شاخص­ های مناسب برای سنجش موفقیت ویدئو در رسانه­ های اجتماعی چیست؟

بنگاه­‌های خبری تلاشهای بسیاری انجام می دهند تا ویدئوهای تولید شده‌ی خود را به دست مخاطبان بیشتری برسانند. مقاله دیگری در همین سایت، به بررسی عوامل موفقیت و فراگیر شدنِ ویدئوهای خبری در رسانه های اجتماعی پرداختیم .در این مقاله قصد داریم تا مهمترین شاخص­های سنجش موفقیت یک ویدئو در رسانه ­های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم .

زمان مناسب برای سنجش موفقیت ویدئو

بر خلاف اشتراک تلویزیونی یا فروش روزنامه ها، عمر محتوای دیجیتال بی پایان است، بنابراین هر روز بر تعداد مخاطبین  افزوده می شود. طبیعتا ویدئویی که در ابتدای ماه منتشر شده است، نسبت به ویدئویی که در بیست و هشتم ماه منتشر خواهد شد، برای کسب امتیاز بالاتر در آخر ماه، شانس بیشتری خواهد داشت. برای دستیابی به شاخص مناسب می­توان فرض را بر این گذاشت که اوج مصرف در ۴۸ ساعت اول انتشار رخ می دهد.

چگونگی سنجش موفقیت

«آگاهی از برند، ترافیک کاربران به پلتفرم مرکزی، مشترکین و  تجربه کاربری» مهمترین دلایل بنگاههای خبری برای انتشار ویدئو ، خارج از پلتفرم اصلی خودشان است. اگر این موارد ؛ اهدافِ توزیع رسانه ای در آف-پلتفرم هستند، اما سئوال اینجاست که چگونه رسانه ها دستیابی به این اهداف را می سنجند؟ شاخص های ویژه که کمپانی ها برای داشتن ایده ای واقعی از موفقیت در رویکرد توزیع خود باید ردیابی کنند چیست؟

شاخص‌­های سنجش موفقیت ویدئو چیست؟

متداولترین شاخص،میزان بازدید از ویدئو

برای سنجش موفقیت یک ویدئو، متداول ترین شاخصِ سنجش استفاده شده بوسیله رسانه ها ، میزان بازدید از ویدئو است . بنگاه خبریِ ال پایس[۱] بخش تحلیلی قدرتمندی دارد که داده های تهیه شده بوسیله پلتفرم های متفاوت را یکپارچه می کند و برای ساختن یک رتبه بندی یگانه از مصرف ویدئو، آنها را جمع میزند، خواه آن بازدیدها در وب سایت یا اَپ یا در پلتفرم های رسانه های اجتماعی رخ دهد. هر بخش اتاق خبر، صفحه نمایشگر خود را دارد که در لحظه و به طور آنی؛ نشان می دهد چند درصد از اهداف ماهانه برای کاربران واحد، بازدیدها از صفحه و بازدیدها از ویدئو بدست آمده است. این یک یادآورِ شفاف؛ ساده و متمرکز برای مسیر و اهداف شرکت است.

اگرچه، «میزان بازدید از ویدئو» می تواند آسانترین و متداول ترین شاخص سنجش برای ردیابی باشد، اما مشکلی جدی -هنگام مقایسه­ ی مخاطبین محتوایی که در چند پلتفرمِ متفاوت رسانه های اجتماعی منتشر شده- رخ می دهد. مسائلی  از قبیل اینکه چند ثانیه از کل ویدئو تماشا شده؟(خواه کاربر «گزینه پخش»  را کلیک کرده باشد یا اینکه ویدئو خودکار پخش شده باشد) یا این مولفه که در لحظه تماشا چند درصد از ویدئو پلیر در صفحه نمایشگر کاربر قابل رویت بود؟ این ناهمخوانیها  برای مثال معنی اش این است که فیسبوک و اینستاگرام بازدید را بعد از سه ثانیه به حساب می آورند در حالیکه یوتیوب بعد از درصدی قطعی از تماشای تمام ویدئو.

«بازدید از ویدئو» یا «زمان تماشا شده»؟

برای حل این مشکل، می توان«بازدید از ویدئو» را با «زمان تماشا شده» جایگزین کرد. وقتی حتی ثانیه های تماشا اندازه گرفته شود، زمان تماشا شده استانداردی مقبولی را فراهم می کند که می تواند نه تنها به مقایسه ­ی مصرف ویدئو درچند پلتفرم متفاوت رسانه های اجتماعی، وبسایت و اپ؛ بلکه حتی به مقایسه با مصرف تلویزیونی نیز کمک  کند.

شاخص سنجش برای هر پلتفرم چیست؟

در میان ویدئوهای خبری تولید شده بوسیله بنگاه­های خبری متفاوت،  هر یک  از پلتفرم ها ، شاخصِ سنجش متفاوتی ارائه می دهند، و مهمتر اینکه، برای محاسبه بوسیله یک شاخص یکسان، از قواعد متفاوتی استفاده می کنند.بنا بر داده های موجود برای هر پلتفرم، و نیز بسته به اینکه اهداف هر پژوهش چه چیزی باشد، به طور مصداقی می ­توان از شاخصهای زیر استفاده نمود:

فیسبوک

 • برای ویدئوهای منتشر شده در فیسبوک، می­توان بر داده های کمی عرضه شده به وسیله کمپانی­های تحلیلگر رسانه های اجتماعی تکیه نمود.، ازی اینسایتز[۲] نمونه­ای از این شرکتهاست که ­درجه بندی این کمپانی براساس شاخصِ ترکیبی درگیری – میزان درگیر شدن مخاطب با محتوا- است که واکنشها به پست ها و کامنت ها و اشتراک ها را ترکیب می کند. بنابراین موفقیت در فیسبوک در ارتباط با درگیری (و نه در ارتباط با مخاطب منفعل) اندازه گیری می شود.

یوتیوب و اینستاگرام

 • در مورد ویدئوهای منتشر شده در یوتیوب و اینستاگرام، داده ها را مستقیما از داده های عمومیِ خود پلتفرم می­ توان جمع ­آوری نمود. در این مورد می­توان از «میزان بازدید از ویدئو» بعنوان شاخص اندازه گیری موفقیت استفاده کرد.

توئیتر

 • در مورد ویدئوهای منتشر شده در توئیتر، از آنجایی که توئیتر داده عمومی برای ویدئوها ارائه نمی دهد، باید از بنگاههای خبری خواست تا داده هایشان را به اشتراک بگذارند. در این مورد هم می ­توان از «میزان بازدید از ویدئو» به عنوان شاخص اندازه گیری موفقیت استفاده نمود.
متغیرهای مورد بررسی

برای بررسی شاخصهای مورد نظر بایستی  به متغیرهای زیر توجه داشت:

 • زمان انتشار: ساعت، تاریخ، و کدام روز هفته.
 • موضوع: برای این مولفه، طبقه بندی های متفاوتی ارائه شده است.یکی از تقسیم­ بندی های رایج شامل این موارد است؛ ورزش، تجارت، سیاست، علم و تکنولوژی، جرم و امنیت، سلامت و آموزش، محیط زیست، سبک زندگی و مشاهیر.
 • نوع ویدئو: 

  الف) اخبار تلویزیونی: یک کلیپ که برشی است از خبررسانی به شیوه تلویزیونی. ب‌) مستند: معمولا ویدئویی بلندتر (از سه الی سی دقیقه) که مدارک، کارشناسان و تصاویر را با یک صدای روایتگر-مشابه لحن خبرنگار- برای توضیح عمیق راجع به موردی مشخص، ترکیب می کند. پ) ژورنو استار :  یک روزنامه نگار تخصصی با پروفایل عمومی و دارای شخصیت کاریزماتیک که به  شیوه ای غیر رسمی و همراه با شوخ طبعی، در مورد موضوعی اطلاعات ارائه می دهد. ت‌) تحلیل: یک یا تعداد بیشتری روزنامه نگار تخصصی  تصور و تحلیل خود در مورد موضوعی مشخص را به شیوه ای رسمی و دقیق و موشکافانه همراه با ترکیب داده ها ارائه می دهند. ث‌) گواه(شاهد) :  یک شخصیت اصلی، بدون افزودن متن یا صدای راوی، شواهدی در مورد موضوعی مشخص ارائه می دهد. ج‌) دارای متن کوتاه : ویدئوی کمتر از ۴دقیقه که بر سکانسی از تصاویر، متنی قرار داده شده است. ویژگی اصلی این قالب آن است که مخاطب می تواند روایتِ ویدئو را با استفاده از متن و بدون فعال کردن صدا دنبال کند. ح‌) فیلم کوتاه داستانی : نمایشنامه ی داستانی که در آن برای شرح یک موضوع از بازیگرها و داستان سرایی استفاده می شود. خ‌) پرداخت نشده(خام) : تصاویر ضبط شده بدون افزودن گرافیک یا متن یا صدای راوی نمایش داده می شود،  و ممکن است صدا یا موزیکی مربوط به محیط ، تصاویر را همراهی کند. د‌) گیف: یک ویدئوی بسیار کوتاه که بر صحنه ای عینی فوکوس شده، فاقد گرافیک، متن و صدای راوی است و مثل یک لوپ (نوار یا فیلمی که دو انتهای آن به هم چسبانده شده و لذا به دلخواه صدا یا صحنه ای را تکرار می کند) پخش می شود.

 • پخش زنده: بلی/خیر    شامل هشتگ: بلی/خیر    شامل منشن : بلی/خیر    نسبت ابعادی: مربع، عمودی، افقی، ۳۶۰ درجه
 • حضور صدای ژورنالیستی: بلی/خیر     موسیقی: بلی/خیر      مدت زمان   دارای متن: بلی/خیر   دارای زیرنویس: بلی/خیر
 • دارای لوگو(برند): بلی/خیر    فراخوان برای عمل(اقدام): بلی/خیر

این مقاله برداشتی از  گزارش  «چگونه ویدئوی خبری ­ای بسازیم که در رسانه­های اجتماعی موج موفقی ایجاد کند» است که توسط مؤسسه رویترز انتشار یافته است .برای دریافت داده های بیشتر پیرامون این گزارش و دریافت متن ترجمه شده ی آن میتوانید به صفحه محصولات ما مراجعه کنید .

[۱] El País

[۲] Ezy Insights

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن