رسانه‌های تعاملیمقالات

خداحافظی با اتاق‌ نشیمن و سلامی نو به صنعت آی پی

ظهور آی پی، چگونه صنعت تلویزیون را دچار دگرگونی می‌کند؟

لزوم توجه کارشناسانه نسبت به مقوله‌ی آی پی

طی دهه‌های اخیر با یک رفرمیسم اساسی در حوزه ارتباطات و اطلاعات و توسعه سازی رسانه مواجه شده‌ایم، که یکی از لوازم آن این است که تمام مدیران و مسئولان تصمیم‌گیر، برنامه‌ریز و اجرایی کشور در جهت شناخت بیش‌از‌پیش این روند رو به رشد، هر چه سریع‌تر گام بردارند.
در عصر حاضر، همچون فراگیر شدن تلفن‌همراه در اواسط قرن بیستم، دسترسی به اینترنت و فضای مجازی هم در حال تبدیل شدن به یک ضرورت در همه مکان‌هاست.
با اختراع و به کارگیری پروتکل شبکه‌ی آی پی، دورانی رقم خورده است که در آن زمین، زندگی و صنایع گوناگون از جمله رسانه و تلویزیون دستخوش دگرگونی‌های بسیاری شده‌اند.
در این دوران فرد مصرف‌کننده به‌طور‌طبیعی می‌خواهد از وضعیتی که در قالب آن محتوا را بر اساس زمان‌بندی خطی تلویزیون بر روی یک دستگاه خانگی واحد انتخاب می‌کرد، فاصله گرفته و به سمت وضعیتی حرکت می‌کند که در آن منبع محتوا بر اساس دسترسی آسان و سلیقه‌ای انتخاب می‌شود.
در اواخر دهه ۱۹۹۰، با بکار‌گیری پهنای باندی مبتنی بر DSL و با ظهور اولین نسل پهنای باند ۵۱۲KB بر روی اتصالات DSL، تلویزیون‌های IP محور به یک گزینه عملی تبدیل شدند.
امروزه به لطف اینترنت، رشد محتواهای ویدئویی مجازی سرعت چشم‌گیری پیدا‌کرده‌است؛ محتوای ویدیویی اینترنتی، طی یک دهه گذشته، مسیر بسیار فوق‌العاده و تعجب‌برانگیزی را طی نموده که این امر با راه‌اندازی Youtube در سال ۲۰۰۵، محقق شد.
به همین سان، دیگر باید از اتاق نشیمن و ماهیت خطی پخش تلویزیون خداحافطی کرد و به دنیای خدمات پروتکل اینترنتی(IP)، پهنای باند، دسترسی به تلویزیون در هر شرایطی، و همین‌طور به گفتمان تعاملی و انتخابی، سلام کرد و با آن آشنا شد.
هم‌اکنون با افزایش چشمگیر ظرفیت فناوری‌های آی پی محور، دسترسی بیشتری نسبت به ابزارهای مبتنی بر این پروتکل و متصل به اینترنت پیداشده و عملا به یک سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه‌هایی اعم از حداقلی‌ترین کارها همچون زندگی روزمره بشری و بزرگترین کارها همچون صنایع مختلف و حتی روانشناسی مخاطب بدل شده است و مورد استفاده و استناد قرار می‌گیرد.
برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر در این حوزه می­ توانید به گزارش«سیطره‌ی آی پی» مراجعه کنید که توسط مؤسسه ERICSSON انتشار یافته است.این پژوهش توسطِ پژوها ترجمه و تلخیص گردیده که برای دریافت متن کامل این گزارش می توانید به صفحه این محصول مراجعه کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن