رسانه‌های تعاملیمقالات

سرویس‌های VOD و یک شاخص بازاریابی

فرض کنید یک شرکت از مشتریان خود بپرسد که آیا حاضرید محصولات یا خدمات ما را به فرد دیگری معرفی کنید؟ هم‌چنین فرض کنید که برای پاسخ دادن به این سؤال مشتریان بتوانند عددی بین صفر تا ده را انتخاب کنند؛ که عدد صفر نشان‌دهنده نبود تمایل و بالا رفتن عدد به معنی تمایل بیشتر مشتری برای معرفی آن محصول یا خدمت به دیگران باشد. در نتیجه عدد ده به آن معنی ست که پاسخ‌دهنده قاطعانه حاضر به معرفی محصول به دیگران خواهد بود. این مقدمه توصیف‌کننده یک شاخص بازاریابی است.

فرض کنید این اعداد را تقسیم‌بندی کنیم. به نحوی که افرادی که نمره ۹ یا ۱۰ داده‌اند را «ترویج کننده» بنامیم.

به مشتریانی که نمره ۷ یا ۸ داده‌اند «منفعل» بگوییم و در نهایت افرادی را که نمره بین ۰ تا ۶ داده‌اند را «دفع‌کننده» نام‌گذاری کنیم.

حالا با به دست آوردن درصد مشتریان در هر یک از این سه بخش و کم کردن درصد مشتریان ناراضی از درصد مشتریان راضی می‌توان به «شاخص خالص ترویج کنندگان یا NPS» رسید.

این شاخص معیار بسیار خوبی برای ارزیابی نظر مشتریان در مورد محصولات و خدمات یک شرکت و یا یک برند است. همچنین شاخص خالص ترویج کنندگان معیار مناسبی برای مقایسه بین دو محصول یا خدمت شبیه به هم است.

در گزارشی که سال ۲۰۱۶ توسط اریسکون منتشر شد، مقایسه سرویس‌های VOD و تلویزیون‌های سنتی بر اساس شاخص خالص ترویج کنندگان انجام گرفت. نکته جالب‌توجه در این مقایسه اختلاف فاحش بین سرویس‌های VOD و تلویزیون سنتی است. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده ‌شده است. شاخص NPS برای تلویزیون‌های سنتی ۱۰ درصد است. درحالی‌که این عدد برای سرویس‌های VOD ۳۶ درصد محاسبه شده است؛ یعنی مصرف‌کنندگان سرویس‌های VOD سه و نیم برابر تلویزیون‌های سنتی تمایل به معرفی این سرویس‌ها به دیگران دارند. در نتیجه صاحبان پلت فرم‌های VOD می‌توانند با هزینه‌های بسیار کمتر تبلیغاتی مشتریان بیشتری را به خود جذب کنند.

در این گزارش اشاره‌ای هم به علل تمایل مشتریان به سرویس‌های VOD شده. بر این اساس هزینه‌های به صرفه‌تر، امکان تماشای فیلم در حال حرکت و روی دستگاه‌های مختلف و هم‌چنین محتوای مرتبط با علایق مخاطب اصلی‌ترین دلایل انتخاب سرویس‌های VOD ذکر شده است. بر اساس این مطالعه کیفیت تصویری تلویزیون‌های سنتی نمره بالاتری نسبت به پلت فرم‌های VOD کسب کرده است؛ اما با همه این‌ها در مجموع سرویس VOD دارای اولویت بالاتری است.

بر اساس گزارش اریکسون، برخی فاکتورها در مقایسه بین سرویسهای VOD و تلویزیون سنتی دارای اهمیت هستند.

به‌عنوان مثال متغیر قیمت دارای اهمیت بیشتری نسبت به امکان مشاهده فیلم در حال حرکت است؛ اما نکته جالب‌توجه در تحقیق اریکسون اهمیت بالاتر متغیر محتوای موردعلاقه نسبت به متغیر قیمت است؛ یعنی زمانی که مشتری محتوای موردعلاقه خود را در یک سرویس پیدا کند، متغیر قیمت در درجه دوم قرار می‌گیرد و مشتری حاضر است قیمت بالاتری را برای محتوای مطلوب خود بپردازد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن