تلویزیون سنتیمقالات

تأملی بر راهبرد آینده صدا و سیما در مواجهه با فضای اینترنت

سازمان صدا و سیما تاکنون با بهره‌گیری از رادیو و تلویزیون به عنوان دو رسانه ارتباطی، نقش مهمی را در تقویت انسجام فرهنگی، تحکیم هویت ملی و مقابله با امواج مخرب بیش از پیش به نسبت ایفا کرده است؛ لکن این سازمان برای حضور فعال در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی نیاز به شناخت مسیر حرکت خود و مطالعه راهبرد سازمان صدا و سیما در مواجهه با اینترنت دارد.
بنابراین هرگونه تفکر عمیق و برنامه‌ریزی در بازه زمانی آینده رادیو و تلویزیون باید در ارتباط تنگاتنگ با تصویر بزرگ رسانه‌ها در افق ۱۵ تا ۲۰ سال آینده باشد و توجه صرف بر روی رادیو و تلویزیون، بدون توجه به رقبایی همچون اینترنت می‌تواند گمراه کننده و به چشم‌اندازها و اقداماتی بینجامد که جایی در دنیای واقعی ندارند؛
و این آینده پژوهی است که به ما قدرت می‌بخشد که خطرها و فرصت‌های آینده را پیش‌بینی کنیم و قبل از مواجهه با آن‌ها، تصمیم‌گیری و چاره‌اندیشی کنیم؛ البته آینده پیوسته در حال ساخته‌شدن است و موقعیتی است که باید آن را به وجود بیاوریم و آینده تنها چیزی است که برای برنامه‌ریزی باقی‌مانده است. و در این مقاله بر همین اساس راهبرد صدا و سیما در مواجهه با اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است.
طبق تحقیقاتی که به روش “دلفی” یعنی جمع‌آوری نظرات کارشناسان در دفعات متعدد با استفاده متوالی از پرسش‌نامه‌ها، برای نمایاندن همگرایی نظرات و تشخیص اختلاف عقیده‌ها یا واگرایی آرا، بدست آمد.
دکتر البرزی دستاورد پژوهش خود را در سه بُعد گذشته سازمان، شناخت وضعیت فعلی سازمان در فضای اینترنت و تاثیر روندهای محیطی و محاطی بر آینده سازمان و بررسی آینده‌های محتمل مورد بحث قرار داده است.
گذشته که به ویژه خود را در قالب واقعیت‌های امروز نشان می‌دهد، اغلب به عنوان مانعی فرا‌ روی حرکت به سمت تصویر‌های مطلوب آینده آشکار می‌شود.گذشته همان نیروی مقاومت در برابر تغییر است.
فشار حال، شامل وضعیت فعلی سازمان در فضای اینترنت و روندهای پایدار پیرامون آن و نقش نیروهای پیشران برای سوق دادن آن به آینده و شناسایی روندهای محیطی و محاطی همچون رشد فناوری، تغییرات فرهنگی و اجتماعی، اسناد بالادستی، رقبای سازمان در فضای مجازی و… است.

آینده‌های محتمل سازمان صدا و سیما در فضای اینترنت به ترتیب اولویت

۱) حضور موازی در فضای اینترنت

سازمان صدا و سیما در ده سال آینده در کنار رسانه‌های سنتی به بهره‌مندی مستقل و یکسان از اینترنت، برای جذب مخاطب مبادرت می‌ورزد.

۲)حضور مکمل در فضای اینترنت

سازمان به استفاده تکمیلی از اینترنت طی ده سال آینده می‌پردازد.

۳)حضور مطلق سازمان صدا و سیما در فضای اینترنت

سازمان رسانه‌های سنتی، به اینترنت و فضای مجازی به عنوان رسانه اصلی روی می‌آورد.

۴) حضور سایه‌ای در فضای اینترنت است.

سازمان صدا و سیما در این حالت گوش‌چشمی به فضای اینترنت دارد.

بنابراین با توجه به نظریه‌های تحقیق، سازمان صدا و سیما با در نظر گرفتن کلیه تهدید‌های محتمل از سوی رسانه‌های رقیب، ناگریز به استفاده از این رسانه‌ها برای افزایش کارایی و مخاطب خود است. اما به طور کلی می‌توان گفت یک سری از نظریات به استفاده و رضایتمندی مخاطب و فعال بودن آنان اکتفا می‌کند و یک سری دیگر از آنها به اینترنت به عنوان یک رسانه نوآور در رقابت با رسانه‌های سنتی نگاه می‌کند و به همگرایی آن‌ها تاکید دارد.

پژوهش اصلی این مقاله توسط دکتر هادی البرزی و دکتر عبدالعلی علی عسکری انجام گرفته و خلاصه سازی آن را پژوها آماده کرده است. می‌توانید فایل کامل مقاله را از اینجا دریافت کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن