رسانه‌های تعاملیمقالات

داده‌نگاری، خوانش مجدد از زندگی بشر

گزارشی از تحولات صنعت و چگونگی اثرگذاری روندهای کلان دیجیتال‌سازی و داده‌نگاری بر راهبردهای فعالان بازار در صنایع گوناگون

از سال ۱۹۶۰میلادی به بعد، فرآیندهای دیجیتال‌سازی و فناوری‌های دیجیتال سبب خوانش مجددی از رابطه انسان‌ها و شرکت‌ها اعم از تجاری و غیرتجاری و تبلیغات دیجیتال شده‌است، که تمام این فرآیندها در راستای هماهنگی بی‌واسطه این دو دسته انجام گرفته‌ است.
این تمام ماجرا نیست، چرا که امروزه فرآیند جدیدی با نام داده‌نگاری(datafication) در حال شکل‌گیری در سطح دنیاست.
داده‌نگاری یک چشم‌انداز راهبردی جدیدی به وجود می‌آورد. در واقع هر شرکت یا سازمان فعالی در جامعه نیاز دارد تا فضای جدید به وجود آمده و چشم انداز حوزه رسانه توسط داده‌نگاری را به طور کامل مورد کنکاش قرار دهد.

تفاوت دیجیتال‌سازی و داده‌نگاری

دیجیتال‌سازی فرآیندی است که در ابتدا با تبدیل اطلاعات به قالب‌های دیجیتال مثل تبدیل موسیقی به شکل MP3 یا تبدیل متن به صفحات HTML و… ظهور و بروز پیدا کرد؛ اما امروزه این فرآیند با بهبود بهره‌وری در شرکت‌ها در قالب‌هایی مثل اتوماسیون‌سازی و… و ایجاد مزیت‌های اقتصادی، رابطه مستقیمی پیدا کرده‌ و در جهت سهولت کسب و کار، گام‌های با ارزشی برداشته‌است.
داده‌نگاری پدیده‌ی نسبتا جدیدی است و فقط اتوماتیک‌سازی فعالیت‌ها و فرآیندها یا بهبود کارایی آن‌ها را در بر نمی‌گیرد؛ بلکه از لزوم ایجاد ظرفیت‌های مدیریتی جدید برای رسیدگی کارآمد به مسائل سخن به میان می‌آورد.
یک تفاوت خیلی اساسی دیگر بین دیجیتال‌سازی و داده‌نگاری، به شیوه‌ی به‌کار‌گیری تحلیل داده‌ها برای حل مسائل برمی‌گردد. اینطور که فرآیند دیجیتال سازی هنوز برای تحلیل داده‌ها بر مبنای مکانیزم سنتی عمل می‌کند، حال آنکه داده‌نگاری بر شیوه‌ها و اشکال جدید کمی‌سازی و تکنیک‌های مربوطه به آن تکیه می‌کند.

نقش پدیده داده‌نگاری در عصر حاضر

چندسالی نیست که از تولد این پدیده می‌گذرد، اما در همین مدت محدود می‌توان اثرات آن را در اکثر وجوه زندگی بشری پیدا کرد؛ از جمله وجه داده‌کاوی شخصیتی افراد، حتی مسائل روانشناختی و زندگی خصوصی یک انسان، مدیریت یک صنعت و افزایش فرآیند بازدهی آن، سرگرمی و مدیریت رسانه، مدیریت شهری و افزایش بهره‌وری نظیر حمل ونقل، افزایش بهره‌وری صنایع و خدمات بهداشتی را می‌توان نام برد.

بزرگترین چالش پیش‌رو

با پیشرفت داده‌نگاری، فرآیند قانونمندسازی یکی از بزرگترین چالش‌های پیش‌روست و یکی از بزرگترین سوالاتی که مطرح است، این است که جوامع چگونه باید به نحوی کارآمد و موثر، زنجیره‌های ارزش اطلاعات بزرگ را قانونمند سازند، آن هم زنجیره‌هایی که شامل اطلاعاتی درباره افراد شرکتی، دولتی و حتی کشوری هستند.
برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر در این حوزه می­ توانید به گزارش«تاثیر داده‌نگاری بر چشم‌انداز راهبردی صنعت» مراجعه کنید که توسط موسسه ERICSSON انتشار یافته‌است. این پژوهش توسطِ پژوها ترجمه و تلخیص گردیده که برای دریافت متن کامل این گزارش می توانید به صفحه این محصول مراجعه کنید.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن