رسانه‌های اجتماعی/ جامعه شبکه‌ایمقالات

ظرفیت‌ها، تهدید‌ها و فرصت‌های پیش‌روی محتوای کاربر ساخت

در عصر حاضر جایگاه کاربران مجازی اگر تأثیرگذار‌تر از رسانه نباشد، هم‌تراز آن است. از نظر جامعه مطالعاتی مورد تحقیق، جنس محتوای کاربرساخت در اولین نگاه شایعه یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت محتوا ی جمع‌آوری شده توسط غیرحرفه‌ای‌هاست.
در تعریف، به هرگونه اطلاعات یا محصول رسانه‌ای که فارغ از هر گونه سازماندهی گروهی یا سازمانی و به صورت اختصاصی و فردی توسط کاربران در فضای شبکه‌های الکترونیکی منتشر می‌شود، محتوای کاربر ساخت (UGC) می‌گویند.
طبق نظر کاستلز در کتاب عصر اطلاعات: اقتصاد، جامعه و فرهنگ، محتوای کاربر ساخت ابزاری مدرن در سپهر ارتباطی حال حاضر جهان است که صرف استفاده از آن نشانه ارتقا سطح ارتباطی نیست، بلکه ابزاری است که احتمالا می‌تواند در زمانی بلند‌ مدت‌تر، گستره وسیع‌تری از تعاملات را شکل دهد، تعاملاتی که بعدها می‌تواند به تغییرات شناختی یا معرفتی منجر شود و در واقع شکل‌دهنده هویت‌های جدید در برابر گزینش‌گری و طبقه‌بندی بی‌رحمانه جامعه اطلاعاتی باشد. هویت‌های جدیدی که در صورت منفعلانه عمل کردن دولت‌ و حاکمیت، به سمت جنبش‌های معترضی سوق می‌یابد، که کاستلز آن را هویت‌های مقاومتی می‌نامد.

در واقع سرمایه‌گذاری رسانه‌های جمعی در این زمینه به دو دلیل بسیار سودمند است:

۱) افزایش میزان تعامل با مخاطب و کسب اعتبار و منابع جدید
۲) بدست‌آمدن فرصت‌های مالی جدید و ایجاد جذابیت‌های تبلیغاتی

بررسی قوت، ضعف، فرصت و تهدیدهای مطرح محتواهای کاربر ساخت برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی، می‌تواند به گسترش استفاده بهینه از این‌گونه موارد در سازمان باشد.
اگر محتوای کاربر ساخت به عنوان مکمل کار خبرنگاران و دبیران خبری دیده شود، در الگوی عادی کار تحریریه‌های خبر می‌گنجد که خبرنویسان واقعی نقش دروازه‌بانی خبر شهروند خبرنگاران، ایفا می‌کنند.
به طور کلی سه نگرانی برای این مقوله از رسانه نیز دیده شده است: صحت منبع، سطح کیفی و مسئولیت قانونی

ژورنالیسم شهروندی

ژورنالیسم شهروندی را نباید با ژورنالیسم جماعتی و مدنی اشتباه گرفت که توسط ژورنالیست‌های حرفه‌ای انجام می‌شود.
ژورنالیسم شهروندی مبتنی بر همکاری است که در آن ژورنالیست‌های حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای با یکدیگر کار می‌‌کنند.
پس از بررسی تحلیلی یافته‌ها، تعدادی راهکار پیرامون عملیاتی کردن استفاده از محتوای کاربر ساخت در ساختار کنونی صدا و سیما به دست آمد.

راهکارهای درونی

راهکار‌های درون سازمانی که سازمان صدا و سیما باید درون خود ایجاد کند اعم از استفاده از قابلیت‌های کاربران و شهروند خبرنگاران جهت بازگشایی ظرفیت‌های جدید، کارکرد رادیو و تلویزیون با کار کارشناسی بر روی جامعه هدف، افزایش می‌یابد، بهره‌مندی از منابع متعدد کاربران با بکارگیری تجهیزات تخصصی سازمان حول آنها، تقسیم‌کار بین کانال‌های متعدد و تخصصی اتفاق می‌افتد که بالتَبَع کاهش اشتباهات و سوء استفاده‌های احتمالی را در پی دارد، کار و اهداف حوزه مجازی رسانه صدا و سیما به ماهیت اصلی خود یعنی بهره‌برداری بهینه از امکانات و ارتقای اعتبار عمومی و حرفه‌ای می‌شود و…

راهکارهای بیرونی

راهکارهای برون سازمانی که سازمان صدا و سیما در قبال و ارتباط با کاربران انجام می‌دهد، اعم از آموزش غیر مستقیم کاربران برای ارتقای سطح تولیدات و هدفمند کردن آنها، عرصه برای مشتاقان این حرفه گشوده‌تر می‌شود، جذابیت رسانه‌های فعلی افزایش پیدا می‌کند، شایعات کاهش پیدا می‌کند و…
پس بنابراین شناسایی همه فرصت‌ها و تهدید‌هایی که رسانه‌ها و فناوری‌های جدید با خود به همراه آورده‌اند به ویژه در ایران با توجه به پیشرو بودن مردم و کاربران در این حوزه، ضروری است.

متن فوق با موضوع تهدید‌ها و فرصت های محتوای کابرساخت خلاصه ‌ای از مقاله «راهبردهای چگونگی استفاده از محتوای کاربرساخت در صدا وسیما» است که توسط دکتر سیاوش صلواتیان و مریم معظمی منتشر شده است. فایل کامل پژوهش را می توانید از اینجا دریافت کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن