رسانه‌های تعاملیمقالات

تماشای محتوا در حال تحول است

بررسی نقش محتوا در سرویس‌های VOD

نقش محتوا در سرویس های VOD غیر قابل انکار است. در شرایطی که تنوع سرویس ها و قیمت های آنها بسیار به هم نزدیک می شود، محتوای منحصر به فرد تعیین کننده برنده رقابت میان پلت فرم های ارائه دهنده خدمات VODخواهد بود.

بر اساس مطالعه ای که «آزمایشگاه مصرف کننده»شرکت اریسکون انجام داده است سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی تقریبا نیمی از کل زمان تماشای مصرف کنندگان را شکل می‌دهند. در سال ۲۰۱۱ افراد مورد مطالعه این طور برآورد کردند که ۲.۹ساعت را در هفته به تماشای سریال‌ها، فیلم‌ها، و برنامه‌های تلویزیونی دنباله دار می‌گذرانند. این مقدار در سال ۲۰۱۵ به ۶ ساعت در هفته رسیده که چیزی بیش از دو برابر است (شکل ۱).

شکل ۱

متناسب با این تغییرات گونه‌های جدید محتوا نیز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جریان اصلی هستند. یکی از نمونه های این جریان مشاهده مسابقات بازی های رایانه ای در بسترهای VODاست. به گفته اریسکون متوسط زمانی که برای تماشای بازی‌های کامپیوتری صرف می‌شود ۴۶ دقیقه در هفته است، همچنین برنامه‌های آموزشی به طور میانگین ۷۳ دقیقه در هفته را به خود اختصاص می‌دهند.

از نکات جالب توجه گزارش اریکسون وجود تفاوت چشمگیر جنسیتی در تماشای محتوای ورزشی است. به طور میانگین مردان بیش از ۳ ساعت در هفته را صرف دیدن آن می‌کنند در حالیکه زنان تنها یک ساعت در هفته را به تماشای آن می‌گذرانند. در عوض، زنان وقت بیشتری را صرف دیدن سریال‌های تلویزیونی و برنامه‌های ضبط شده و غیرزنده می‌کنند.

اهمیت روزافزون محتوای تولید شده توسط کاربر

یک سوم مصرف‌کنندگان سرویس های VOD می‌گویند برای دیدن محتوای تولید شده توسط دیگران در تلویزیون خانه‌شان اهمیت زیادی قائلند که این افزایش ۹ درصدی را در طول یک سال نشان می‌دهد. این مسئله می تواند یک جریان کاملا جدید از تولید محتوا را در به وجود آورد به عنوان مثال رشد فزاینده ویدئوهای آموزشی در پلتفرم‌ یوتیوب که به لحاظ تولید محتوا توسط کاربر غنی شده‌است نشان دهنده آن است که مخاطبان محتوای ویدئویی تمایل دارند تا به ویدئوهای دیگر کاربران نیز دسترسی داشته باشند. شاید یکی از دلایل این تمایل عرضه رایگان محتوا های با کیفیت از طرف کاربران باشد. وقتی یک زن خانه دار بتواند دستور پخت کیک خود را به راحتی در اختیار دیگران بگذارد، زنان خانه دار بسیاری تمایل پیدا می کنند که فیلم های آموزشی او را در پلت فرم یوتیوب دنبال کنند.

اگر چه پلتفرم یوتیوب امکاناتی بیش از محتوای تولید شده توسط کاربر را ارائه می‌دهد، رشد متناوب تماشای یوتیوب می‌تواند به عنوان شاخص روشنی باشد که از افزایش اهمیت محتوای تولید شده توسط کاربر حکایت می‌کند. این مسئله در شکل زیر نشان داده شده است.

فیلم خورها!!!

عادت رو به رشد فیلم‌خوری که تماشای مداوم و بی وقفه فیلم است با انفجار تماشای VOD به اوج خود رسیده است. بسیاری از سرویس‌های vod هم اکنون این قابلیت را دارند که قسمت‌های سریال‌های تلویزیونی چند گانه را بدون کوچکترین تداخلی نمایش دهند و در برخی موارد هم تا آنجا پیش می‌روند که با سرعت از خلاصه فیلم‌ها رد شده تا بدین ترتیب تجربه ای رضایت بخش تر خلق کنند. نت فلیکس برای اولین بار تمامی قسمت های یک فصل سریال خانه پوشالی را در یک زمان منتشر کرد. این کار نشان دهنده آن است که مخاطب تمایل دارد که همه قسمت های سریال را یکباره ببیند.

فیلم‌خوری با سرعت در حال تبدیل شدن به یک کار مطلوب و رایج است. ۸۷ درصد مصرف کنندگان سرویس‌های اشتراکی VOD حداقل هفته ای یک بار به این نوع تماشا می‌پردازند. در مقابل ۷۴ درصد مصرف کنندگان سرویس‌های غیر اشتراکی هم به این کار عادت دارند. مصرف کنندگان هنگامی که در معرض امکانات آسان و به صرفه تماشای بی‌وقفه فیلم قرار می‌گیرند به سرعت آن را می‌پذیرند. بیش از ۵۰ درصد مصرف‌کنندگانی که تحت مطالعه قرار گرفته اند دست کم روزی یک مرتبه را به تماشای بی‌وقفه می‌پردازند و تنها ۵ درصد بدین صورت تماشا نمی‌کنند.

امیرحسین خان‌احمدی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن