رسانه‌های تعاملی

با ورود VODها در صنعت جهانی چه تحولات رسانه‌ ای رخ می‌دهد؟(۱)

در سال‌های اخیر سرویس‌های VOD، صنعت تلویزیون و ویدئو را به طور چشم‌گیری دگرگون کرده‌اند و موجبات تغییر ذائقه و تقاضای مخاطبان را در این صنایع فراهم نموده‌اند. نقش‌آفرینان متفاوت در دنیای دیجیتال و نیازهای همیشه در تغییر مشتریان، محیط غیر قابل اطمینانی برای سهامداران و سرمایه‌گذاران این صنعت فراهم کرده‌اند؛

در سال‌های اخیر صنعت سرگرمی VOD ، رسانه های اشتراک محور و تبلیغات رسانه ای ، سرویس تلویزیون و ویدئو را به طور چشم‌گیری دگرگون کرده‌اند و موجبات تغییر ذائقه و تقاضای مخاطبان را در این صنایع فراهم نموده‌اند. نقش‌آفرینان متفاوت در دنیای دیجیتال و نیازهای همیشه در تغییر مشتریان، محیط غیر قابل اطمینانی برای سهامداران و سرمایه‌گذاران این صنعت فراهم کرده‌اند؛ با آمدن VODها و متحول شدن تلویزیون خطی چه تحولات رسانه ای رخ می‌دهد که سلیقه مخاطبین پیوسته در حال دگرگونی و به تبع تولید و سرمایه‌گذاری در حال سخت شدن است؟

۱)متحول شدن تبلیغات:

تبلیغات ویدئویی و تلویزیونی با در اختیار دادن اطلاعات مخاطبان به سرمایه‌دارن و سهام‌داران، شخصی‌سازی و هدفمند خواهد شد و به تبع وقت‌گذارنی مخاطبین برای مشاهده این تبلیغات را به‌صرفه‌تر و مفیدتر خواهد کرد.

۲) پیشرفت گام به گام محتوای خطی و شخصی‌سازی‌ شده:

سرویس‌های VOD، برنامه و محتواهای خود را کما فی السابق به مخاطبین خود ارائه می‌دهند لکن هیچ موقع از اهمیت رسانه‌های خطی و سنتی مخصوصا در پخش برنامه‌های زنده همچون مسابقات ورزشی، نمی‌توان غافل شد و این همان است که هرکدام از این رسانه‌ها با تمرکز بر مزیت‌های خود‌ می‌توانند گام به گام هم پیشرفت کنند.

۳) دیجیتالیزه‌شدن پروسه توزیع و تولید محتوا:

استفاده از اینترنت و وسایل دیجیتال به عنوان یک روش استاندارد برای تولید و توزیع محتوا شناخته می‌شود و هوش مصنوعی در این ساحت، نقش بسیار کلیدی ایفا خواهد کرد.

۴) تغییر جایگاه نقش‌آفرینان جدید و قدیمی در زنجیره ارزش‌گذاری بازاری:

با ورود صنعت رسانه‌ای جهانی و تثبیت شدن آن، قدرت و کیفیت محتوا افزایش پیدا می‌کند و ادغام‌ها و اتحاد‌های استراتژیک بین صنعت‌گران این حوزه شکل‌ می‌گیرد و این طبیعتا سبب می‌شود که تولید و توزیع‌کنندگان جدید این صنعت، جایگاهشان در زنجیره ارزش‌گذاری بازار دگرگون شود و رتبه بالاتر را کسب کنند.

۵) رابطه مسقیم کسب درآمد و تبلیغات شخصی‌سازی شده در این تحول صنعت رسانه‌ای:

قیمت‌گذاری محتوا در صنعت رسانه‌ای بر خط و شخصی‌سازی شده طبیعتا نمی‌تواند میزان غالب کسب درآمد را از آن خود کند؛ اطلاعات مخاطبان و استفاده از آنها برای تبلیغات شخصی سازی شده بخشی از این پروسه خواهد بود.

۶) معتدل‌ترشدن قانون‌گذاری‌های رسانه‌ای:

با این تحولات رسانه ای و گسترده شدن فضای تولید و توزیع رسانه‌ای، فضای معتدل‌تری در حوزه مقررات شکل می‌گیرد و باعث افزایش سطح آزادی در چارچوب و مالکیت رسانه‌ای خواهد شد.

برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر در این حوزه می­ توانید به گزارش«چشم‌انداز آینده ویدئو و تلویزیون در سال ۲۰۳۰» مراجعه کنید که توسط “مؤسسه پژوها” تدوین و انتشار یافته است؛ برای دریافت متن کامل این گزارش که توسط موسسه DELLOITE آماده شده است، می‌توانید به صفحه این محصول مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن