اسلایدر

تحلیل اقتصادی روکو در صنعت پخش محتوای آنلاین

شرکت روکو به عنوان یکی از پیشتازان عرصه پخش محتوای آنلاین بر روی تلویزیون، کاربران را به محتوای مورد علاقه‌شان متصل می‌سازد و انتشاردهندگان محتوا را قادر می‌سازد تا گروه‌های بزرگی از مخاطبان تشکیل دهند و از طریق آن‌ها کسب درآمد کنند. همچنین این شرکت از طریق قابلیت‌های منحصر به فردی آگهی‌دهندگان را جهت تعامل،  به مشتریان متصل می‌کند.

در تاریخ دسامبر ۲۰۱۷، روکو ۳/۱۹ میلیون حساب کاربری فعال داشت، این تعداد مخاطبین طی سال ۲۰۱۷ میلادی  به میزان ۸/۱۴ میلیارد ساعت به تماشای محتوای آنلاین بر روی پلتفرم روکو نشستند.

بر اساس داده‌های یک بررسی که توسط مؤسسه کانتار میلوارد براون در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ انجام گرفت، روکو از لحاظ مجموع ساعاتی که محتوای آنلاین پخش گردیده‌اند در رده اول پلتفرم‌های پخش آنلاین تلویزیونی در آمریکا قرار دارد. روکو از این فرصت اقتصادی بزرگ بهره می‌گیرد و به کاربران، انتشاردهندگان محتوا، و آگهی‌دهندگان خدمات ارائه می‌دهد.

مصرف‌کنندگان با بهره‌مندی از پخش آنلاین تلویزیونی از یک تجربه کاربری بهتر، گزینه‌های سرگرمی بیشتر، و کنترل دقیق‌تر بر فرآیند هزینه‌کرد بر روی محتوا برخوردار می‌شوند.

کاربران با تماشای پخش آنلاین تلویزیونی از طریق صفحه نمایش خانگی، به آسانی می‌توانند بیش از ۵۰۰۰۰۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی و همچنین مسابقات ورزشی زنده، موسیقی، اخبار، و غیره در آمریکا را جستجو کنند و به آنها دسترسی پیدا کنند. کاربران همچنین می‌توانند قیمت محتوای مربوط به کانال‌های مختلف موجود بر روی پلتفرم روکو را با یکدیگر مقایسه کنند و از میان محتوای آگهی‌دار، مشترک‌محور و درخواستی انتخاب کنند.

پلتفرم مذکور انتخاب‌های مشتری را به میزان چشمگیری افزایش داده است. مصرف‌کنندگان می‌توانند به کمک محتوای عرضه شده توسط تلویزیون‌های کابلی جایگزین و دیگر سرویس‌های پخش آنلاین، فرآیند انتخاب محتوا را متناسب با بودجه و نیاز خود شخصی‌سازی کنند.

رویکرد پلت فرمی روکو

انتشاردهندگان محتوا و آگهی‌دهندگان در پایگاه کاربری بزرگ و رو به رشد شرکت روکو، دسترسی‌‌شان به بازار محتوای پخش آنلاین را سهولت بخشیده شده است و آنها از فرصت تعامل مستقیم با مشتری و کسب پول بهره‌مند می‌شوند. همچنین این پلتفرم به انتشاردهندگان محتوا این امکان را می‌دهد که به مخاطبانی دسترسی پیدا کنند که از لحاظ میانگین ساعات پخش محتوا، بیشترین تعامل را با محتوای آنلاین دارند.

در شرایطی که از مخاطبان تلویزیون‌های سنتی کاسته می‌شود، مخاطبان محتوای پخش آنلاین از اهمیت بیشتری نزد آگهی‌دهندگان برخوردار گردیده‌اند، آگهی‌دهندگانی که باید دسترسی به طیف عظیمی از مخاطبان را تداوم بخشند. رشد روکو در زمینه تعداد حساب‌های کاربری فعال و ساعات پخش محتوا موجب شده تا تعداد بیشتری از انتشاردهندگان محتوا و آگهی‌دهندگان جذب پلتفرم پخش آنلاین تلویزیونی این شرکت شوند و بدین ترتیب تجربه کاربری بهتری را رقم بزنند.

مدل تجاری این پلتفرم در واقع رشد سود ناخالص از طریق افزایش تعداد حساب‌های کاربری فعال و افزایش میانگین درآمد در ازای هر کاربر است، در واقع میانگین درآمد در ازای هر کاربر نمایانگر ارزش ذاتی کسب‌وکار است.

روکو حساب‌های کاربری جدید را از سه طریق اصلی جذب می‌کند:

  • فروش دستگاه‌های پخش آنلاین
  • شراکت با برندهای تلویزیونی از طریق برنامه اعطای مجوز تلویزیونی این شرکت
  • ایجاد رابطه مجوزی با اپراتورهای خدماتی

سریع‌الرشدترین منبع حساب‌های کاربری جدید در واقع روابط مجوزی روکو بوده که ۴۸ درصد حساب‌های کاربری جدید این پلتفرم را در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده است.

محصولات تبلیغاتی روکو، آگهی‌دهندگان را قادر می‌سازد تا آگهی‌های مرتبط را از طریق دانستن داده‌های آماری ثبت‌نامی کاربران و همچنین اطلاعات ناشناس نظیر تعامل مخاطب با کانال‌های موجود بر روی پلتفرم، متناسب‌سازی کنند.

راهبردهای کلیدی تحلیل اقتصادی روکو در حوزه رشد عبارتند از:

رشد حساب‌های کاربری فعال

روکو قصد دارد با بهبود تجربه کاربری بر تعداد کاربران پلتفرمش بیفزاید، گستره و عمق عرضه محتوا را افزایش دهد، پلتفرم پخش آنلاین تلویزیونی خود را ارتقا بخشد و در این راستا بسته‌های آنلاین تلویزیونی جذاب و ارزشمندی ارائه دهد که برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که به بزرگ‌ترین مجموعه از کانال‌ها دسترسی پیدا کنند و تنها در ازای کانال‌های مورد نظرشان پول پرداخت کنند، همچنین از بهترین ابزارهای جستجو و کشف بهره گیرند، و از یک رابط کاربری ساده و آسان برخوردار شوند. روکو مضاف بر این قصد دارد در جهت افزایش تعداد حساب‌های کاربری فعال، در زمینه جزئی‌فروشی نقش پررنگ‌تری ایفا کند و برندهای تلویزیونی و اپراتورهای خدماتی بیشتری را مشمول برنامه اعطای مجوز سیستم عامل خود کند.

افزایش ساعات پخش محتوا

روکو قصد دارد با ارائه محتوای بیشتری که به آسانی بر روی پلتفرمش قابل جستجو و کشف است، بر میزان تعامل کاربر و ساعات پخش محتوا بیافزاید. این شرکت با افزایش محتوای موجود بر روی پلتفرم و فراهم‌سازی دسترسی آسان به آن، نوع محتوای پخش آنلاین را متنوع‌ کرده است.

رشد میانگین درآمد در ازای هر کاربر

روکو قصد دارد با افزایش ساعات پخش آنلاین و قابلیت‌های پولی‌سازی خویش، میانگین درآمد در ازای هر کاربر را افزایش دهد. محتوای آگهی‌محور سریع‌الرشدترین بخش این پلتفرم به شمار می‌رود و در واقع این شرکت با گسترش قابلیت‌های تبلیغاتی آفلاین و آنلاین خویش بر روی پلتفرم روکو، مشغول افزایش قابلیت پولی‌سازی ساعات پخش آنلاین هست. هدف روکو این است که با استفاده از داده‌ها و تحلیل‌های خویش، آگهی‌های تبلیغاتی مرتبط عرضه کند و آگهی‌دهندگان را در زمینه بهینه‌سازی و سنجش بازده تبلیغات خود توانمندتر سازد و همچنین تیم فروش مستقیم خود را بسط و گسترش دهد و بدین طریق بر تعداد آگهی‌دهندگانی که از خدماتش استفاده می‌کنند، بیافزاید.

نتیجه‌گیری

تحلیل اقتصادی روکو نشان می‌دهد که در مجموع روکو از طریق ایجاد رابطه با انتشاردهندگان محتوا، آگهی‌دهندگان، برندهای تلویزیونی، و اپراتورهای خدماتی به رشد پلتفرم پخش آنلاین تلویزیونی خود کمک می‌کند. این شرکت تیم‌های توسعه تجاری را تشکیل داده‌ تا اینگونه روابط را برقرار و حفظ نماید و مشخصه‌ها و مزایای روکو را ارتقا بخشد، و درباره این مشخصه‌ها و مزایا آگاهی به وجود بیاورد.

تیم علوم داده‌های روکو با تحلیل داده‌های موجود بر روی پلتفرم این شرکت از اقدامات در حوزه فروش و بازاریابی پشتیبانی بعمل می‌آورد و موجب افزایش کارایی آن نزد انتشاردهندگان محتوا، آگهی‌دهندگان و همچنین رشد کارایی فعالیت‌های تبلیغاتیش می‌شود. این سازمان‌دهنده رسانه‌ای از طریق تیم‌های مدیریت، اقدام به انعقاد قراردادهای توزیع با انتشاردهندگان محتوا می‌پردازد و مجوز پخش محتوای آنها را دریافت می‌کند. شرکت روکو از دو تیم فروش مستقیم جهت جذب آگهی بهره می‌گیرد، یکی از این تیم‌ها بر روی انتشاردهندگان محتوا متمرکز است و تمرکز تیم دیگر بر روی آگهی‌دهندگان سنتی قرار دارد. رابطه روکو با انتشاردهندگان محتوا معمولاً از نوع مستقیم است و در قالب بخشی از قراردادهای توزیع، دسترسی مستقیم به ویدئوهای تبلیغاتی انتشاردهندگان محتوا را امکان‌پذیر می‌سازد و در واقع نقش یک کانال را ایفا می‌کند که از طریق آن، آن‌ها می‌توانند از مخاطبان کسب درآمد کنند. این اقدامات در حوزه فروش در اصل مکمل اقدامات انتشاردهندگان محتوا در این زمینه هست.

متن بالا خلاصه‌ای بود از گزارش تحلیل اقتصادی روکو که به زودی توسط پژوها منتشر خواهد شد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن