تلویزیون سنتی

اصول و روش مخاطب شناسی در تلویزیون

«مخاطب» هدف هر کوشش رسانه‌ای است و باید نخست ترغیب و سپس قانع شود که رسانه در خصوص علاقه و نیاز او پیام می‌دهد. بررسی ویژگی‌های مخاطبان، مهم‌ترین عنصر اثر بخش کردن پیام‌ها از طریق تلویزیون است. باید تنوع و تفاوت‌های مخاطب، شناسایی و در برنامه‌ریزی‌های رسانه لحاظ شود. اگر برنامه‌سازان، با مخاطب‌شناسی کافی به تولید برنامه بپردازند، موفق به جذب مخاطبان خواهند شد و بر اندیشه و رفتار آنان تاثیر خواهند گذاشت. در غیر این صورت، ضمن آنکه توفیقی در جذب آنان نخواهند داشت و نگرشی منفی نسبت به رسانه نیز در آنها ایجاد خواهد شد. با توجه به اینکه مخاطب عصر امروز، به مدد پیشرفت فناوری، توانایی دسترسی به انواع و اقسام رسانه‌های جمعی را به دست آورده است و این امکان را دارد که تنها با یک دستگاه تلویزیون ساده، از مرزها فراتر رود و اخبار و برنامه‌ها را با چندین زبان و دیدگاه‌های متفاوت تماشا کند و خود در مورد هر کدام از آنها به قضاوت بنشیند، این وجوه تمایز نیز پیچیدگی‌هایی را در مخاطب امروز به وجود آورده است.

شناخت طیف‌های متعدد مخاطبان در مخاطب شناسی

یکی از باید‌های فعالیت رسانه‌ای شناخت طیف‌های متعدد مخاطبان است. چالش رسانه ملی باید کشف این تغییرات رفتاری و پاسخ مناسب به آنها باشد و رشد روزافزون پژوهش‌ها در این زمینه ایجاب می‌کند که برای جلوگیری از کم اهمیت شدن این پژوهش‌ها و نیز بهره‌گیری از نتایج مفید آنها، به استخراج راهکارهای رسانه‌ای از آنها مبادرت بورزیم.

اصول روش مخاطب شناسی در تلویزیون :

  1.  شناسایی به روز ذائقه و نیاز مخاطب، باید ماموریتی دائمی باشد. در واقع برای این موضوع باید مواد انگیزشی در یک رسانه حتما مورد نظر قرار بگیرد. و طبق یافته‌های پژوهشی مهم‌ترین عامل انگیزشی در یک رسانه، خواست مخاطب است.
  2. روش حل معضل تناقض علاقه و مصلحت مخاطب در یک رسانه، حرکت صحیح و برنامه‌ریزی شده و هدف‌مند میان دو گزینه مذکور است و علاوه بر در نظر گرفت خواست و علاقه مخاطب، یک رسانه طبیعتا باید به دنبال ذائقه‌سازی به صورت تدریجی و غیر مستقیم باشد.
  3. مسئله سرگرمی باید الویت اصلی یک رسانه‌ی تلویزیونی باشد.
  4. باید در مراحل پیش‌تولید و قبل ارائه محصول یک رسانه باید موارد و کارهایی در جهت معروف‌شدن و جذاب شدن یک برنامه قبل از پخش و توزیعش انجام شود.
  5.  باید زبان رسانه‌ای یاد بگیریم، زبانی که انتقال پیام اصلی طی آن به صراحت اتفاق نمی‌افتد. در واقع انتقال پیام به شکلی صراحت‌گونه، به نصیحت‌کردن را بیشتر به ذهن مخاطب متبادر می‌کند که در اکثر موارد نتیجه‌ای عکس دارد. باید روش تلویحی و تدریجی در انتقال پیام توسط یک رسانه انجام گیرد.
  6.  سازنده برنامه و یک فرد رسانه‌ای باید در محصولاتش یک نفر را جهت الگوسازی مخاطبان به عنوان شخص قهرمان خروجی رسانه‌اش معرفی کند. شخصیتی که واجد شرایط و خصایل مثبت است.
  7. در دسترسی مخاطبان به شبکه‌های تلویزیونی باید مخاطب‌شناسی صورت گیرد تا اهداف یک رسانه نیز توانایی تحقق داشته باشد.

برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر در زمینه روش مخاطب شناسی در تلویزیون می­ توانید به مقاله «درآمدی بر مخاطب شناسی تلویزیون با روش فراترکیب پژوهش‌های دانشگاهی» مراجعه کنید که خلاصه سازی آن در این مقاله  توسط “پژوها” انجام گرفته است. پژوها پیش از این هم در مقاله‌ای از دکتر صلواتیان به موضوع مخاطب شناسی پرداخته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن