رسانه‌های خبریمقالات

اتحاد راهبردی_رسانه‌ای جهان اسلام به عنوان یک برون‌رفت و چالش‌های پیش‌روی آن

شرایط پیچیده و مشکلات فراوان جهانی که با آن مواجهیم، بیش از هر زمان دیگری ما را به دستیابی امنیت و آرامش پایدار نیازمند ساخته است. آرمان وحدت اسلامی که مورد توصیه‌های اکید قرآن کریم قرار دارد، پیاپی خدشه‌دار شده و مولفه‌های در تضاد با آن رو به تقویت نهاده شده است.

امروزه در رسانه‌ها، بیش از آنکه هویت واقعی اسلام و آموزه‌های آن معرفی شود، تصویری جعلی و آمیخته به زشت‌ترین خشونت‌ها و افراطی‌گری‌ها با تکیه بر نقاط واقعی و غیر واقعی تفاوت‌ها یا اختلاف‌ها بازنمایی می‌شود. از این‌رو تعدادی از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی به دلیل علاقمندی به تقریب پیوندهای حرفه‌ای، تحکیم همکاری و ارتقای عملکرد خود در شکل و محتوا؛ همچنین به منظور انجام رسالت خود در ترویج آیین اسلام ناب محمدی(ص) و تعمیق برادری اسلامی و تربیت نسلی آگاه و آرمانخواه تصمیم بر تاسیس ” اتحادیه رادیو و تلویزیون اسلامی” گرفتند.
لکن در سال‌های اخیر با توجه به فقدان الگوی مناسب و همچنین ضعف‌هایی در زمینه سیاست‌های کلان در این زمینه دیده شده است که نمی‌توان ساختار مشخصی برای سیاست‌گذاری حاکم بر آن مشخص کرد.
سیاست‌گذاری به مجموعه‌ای از اندیشه‌ها و اقدامات و راهبردهایی که یک محور مرکزی دارند، اطلاق می‌شود. به طور کلی، سیاست‌گذاری در یک فرآیند سه مرحله‌ای شکل‌گیری، اجرا و ارزیابی تحقق می‌یابد.
سیاست‌گذاری رسانه‌ای مجموعه‌ای از اصول است که برای راهبری رفتار نظام‌های رسانه‌ای تدوین می‌شود. این سیاست‌گذاری، کاربرد عملی، محدود و فوری نیز دارد اما در اصل عملی بنیادی و وسیع است. سیاست‌گذاری‌ها در متن برداشت عمومی جامعه از ارتباطات شکل می‌گیزند و ایدئولوژی‌های سیاسی از شرایط اجتماعی، اقتصادی کشور و ارزش‌هایی که زیر بنای آن را تشکیل می‌دهند، ناشی می‌شوند و می‌کوشند این ارزش‌ها را با نیازهای واقعی و آینده‌نگری‌های رسانه‌ای مربوط سازند.
برای ایجاد یک سیاست‌گذاری علمی و تعیین چارچوب اهداف آن، تحقق این موارد لازم است:
۱) ارائه یک تصویر علمی از چگونگی تاثیرگذاری تحولات حوزه‌های فناوری، چشم‌انداز رسانه‌ای و مسائل اقتصادی و فرهنگی حاکم بر سیاستگذاری یک رسانه
۲) ایجاد نگاهی نو به ارزش‌هایی که سیاست‌گذاری یک رسانه را شکل داده‌اند.
۳) توسعه پایدار سیاست‌گذاری یک رسانه و شناسایی و تامین و حفاظت از منافع آن
۴) پیشروی حرکت سیاست‌گذاری یک رسانه همراه با زمان
در فرآیند سیاست‌گذاری رسانه‌ای این اتحادیه
اصلی‌ترین مرحله‌ای که باید بر روی آن تمرکز صورت گیرد، وهله تدوین، ابلاغ و اجرای سیاست‌ها و نظارت بر آنهاست. در هر یک از این مراحل باید نکاتی حتما در دستور عمل قرار گیرند. در مرحله تدوین سیاست‌ها باید به عواملی همچون استفاده حداکثری از اعضا در تدوین سیاست‌ها و درک حساسیت‌های سیاسی اعضا در تدوین توجه شود و در مرحله ابلاغ سیاست‌ها باید عواملی همچون فعال شدن دبیرخانه اتحادیه و چابک‌سازی فرآیند ارسال سیاست‌ها در نظر گرفته شوند و در مرحله اجرا و نظارت باید عواملی همچون فعال کردن مرکز رصد در دبیرخانه و آموزش هدفدار نیروهای انسانی باید مورد دقت واقع شوند.

برای کسب اطلاعات و دانش بیشتر در این حوزه می­ توانید به مقاله «طراحی مدل سیاست‌گذاری رسانه‌ای اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی مبتنی بر رویکرد همگرایی محتوایی» مراجعه کنید که توسط “پژوها” خلاصه شده و اصل آن از اینجا قابل دسترسی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن